Svijet

RUSKI BLOGERI ŠOKIRALI - TVRDE DA ZNAJU GDE JE PRIGOŽIN, A TO NIJE BELORUSIJA! "Čak je i zvao Putina, ali se nije JAVIO"

Autor Jana Desovski

Prigožin je navodno zvao Putina tokom puča, ali on nije hteo da mu odgovori.

Izvor: Profimedia/AA/ABACA

Da li je predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko zaista spasao Vladimira Putina od pada, a Rusiju od haosa građanskog rata! Sasvim neočekivano se pokazalo da je glavni pregovarač sa vođom vojne pobune, šefom Vagnerove plaćeničke grupe Jevgenijem Prigožinom, upravo Lukašenko.

Prema onome što objavljuju prorežimski mediji u Minsku, Lukašenko je bio ključni čovek koji je ubedio svog prijatelja (njihovo prijateljstvo traje više od 20 godina) Jevgenija da prekine puč i spreči približavanje njegovih trupa Moskvi, koja je bila u panici. Ljudi su pobegli iz grada, a Putinov predsednički avion je poleteo sa vojnog aerodroma, ali ni danas nije jasno da li je ruski predsednik bio u avionu ili je, kako tvrdi njegov portparol Dmitrij Peskov, "radio sa dokumentima u svojoj kancelariji".

Kako piše ruski nezavisni portal Meduza, Lukašenkova ideja je bila da zauzvrat Prigožinu ponudi "smeštaj" u Belorusiji, a Kremlj je na sve ovo pristao, samo da bi se što pre okončao po njih neprijatan i opasan puč. Jevgenij Prigožin je, navodi Meduza, na početku pobune odbijao pozive iz Kremlja, ali je kasnije i sam "pokušao direktno da dođe do Putina", ali je ove pozive ignorisao jer "Prigožin nije njegov nivo".

Prema Meduzi, šef Putinove administracije Anton Vajno, sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost Nikolaj Patrušev razgovarao je sa Prigožinom (čovekom za koga se tvrdi da je trenutno najmoćniji čovek u Putinovom okruženju, a neki čak i da toliko da ga dovode u vezu sa Prigožinovim pučem tvrdeći kako će upravo on izvući najveću korist od pobune) i Borisa Grizlova, ruskog ambasadora u Belorusiji, a onda je, po legendi, sve završio i dogovorio Lukašenko.

Nije baš jasno (medijske spekulacije su različite) da li se Lukašenko ponudio ili je Kremlj tražio njegovo umešanost, ali je u svakom slučaju Lukašenko posredovao između Kremlja, odnosno Putina i Prigožina. Rezultat tih pregovora bilo je odustajanje od puča, ali u priči o daljoj sudbini Prigožina i njegovom skrivanju u Belorusiji ima dosta nedorečenosti.

Putin je pobunu nazvao veleizdajom i najavio žestoki obračun sa pučistima, nakon čega je Dmitrij Peskov najavio "amnestiju učesnicima" i povlačenje "krivičnih optužbi za izdaju i pobunu". Međutim, ako je aplikacija povučena, od čega se Prigožin krije i beži!? Međutim, sada prorežimska agencija Interfaks i dalje navodi da krivična prijava protiv Prigožina nije povučena. A Meduza, pozivajući se na svoje izvore u Kremlju, navodi da "Putin tako nešto neće oprostiti".

Prigožin je, tvrdi, "odustao jer je shvatio da će ruska krv pasti", iako je u povremenim sukobima na putu za Moskvu, prema Meduzi, "stradalo čak 13 ruskih pilota". Međutim, kakva je zapravo Lukašenkova uloga, ostaje da se vidi, ali beloruski nezavisni mediji navode da on sebi već "diže spomenik" o tome, iako su režimski mediji prilično suzdržani, a ni on sam o tome još nije izašao u javnost, ali sve se odvija kroz saopštenje za javnost iz vlade ili kabineta predsednika.

Međutim, Lukašenko neće propustiti priliku da Putinu naplati posredničku ulogu, iako se sve češće tvrdi da je on bio samo "protočni kotao" za predloge Kremlja, koje je navodno više formulisao Patrušev nego Putin, a verovatno i sam nije imao autoritet za neke svoje improvizacije. Sada se mnogi pitaju gde je Prigožin, da li je u Belorusiji ili, kako navode neki ruski blogeri, već u divljini Afrike.