Svijet

ŠTA SE DESILO SA SINOVIMA NESTALE ANE VOLŠ? Jedna osoba se bori za starateljstvo, ova 3 glavna uslova treba da ispuni

Autor Sara Gajić

Nakon 6 mjeseci od nestanka Ane Volš, i hapšenja njenog supruga mnogi se pitanju šta će biti sa njena tri sina.

Izvor: Instagram/screenshot/itookthatshot

Uskoro će tačno 6 mjeseci od misterioznog nestanka Srpkinje koja je živjela u Americi, Ane Volš, za čije je ubistvo optužen njen suprug Brajan Volš, kojem se suđenje nastavlja u avgustu, a njena sestra još nije dobila starateljstvo nad njihovo troje djece. "Djeca, sinovi od 2, 4 i 6 godina, se i dalje nalaze pod nadzorom američkih nadležnih službi. Djeca su pod nadzorom američkih socijalnih službi u okviru sistema Foster Care", kaže izvor.

Odmah nakon hapšenje Brajana Volša, brigu o sinovima porodice Volš, preuzela je socijalna služba odnosno Odeljenje za decu i porodicu u Masačusetsu, a za starateljstvo nad njima se bori se njena sestra Aleksandra, koja živi u Kanadi. Kako je ranije objasnio advokat Željko Pavlović, pošto se radi o maloljetnoj djeci, potpuno je prirodno da se za staratelja postavi srodnik, odnosno tetka, Anina sestra, a u korist tome ide i to što ima američko držvljanstvo koje imaju i djeca, a i to što su je djeca viđala, odnosno poznaju je.

Uz ogradu da se u Americi, pa i Engleskoj primenuje anglosaksonsko pravo koje nije na istoj bazi kao što je evrokontinentalna baza rimskog prava, ali da se radi o opšte pravnom principu u razvijenom svetu, Pavlović je kazao da da ipak po prirodi stvari prvi staratelj bi trebalo da bude srodnik, što je u ovom slučaju tetka, odnosno sestra Ane Volš: "Moj zaključak je, da je potpuno prirodno, imajući u vidu stepene srodstva, da to bude tetka odnosno Anina sestra, nego neko u petom stepenu srodstva. Vrlo je prosto, jer se pretpostavlja da su i djeca ranije viđala tu osobu i da je ta osoba bliža sa djetetom. To je potpuno normalno".

Prema njegovim rečimiija, za staratelja ne može da se postavi osoba koja je lišena poslovne sposobnosti ili roditeljskog prava, zatim osoba čiji su interesi u sukobu i suprotnosti sa interesima štićenika i osoba za koju se sumnja, s obzirom na njihova lična svojstva i odnose sa štićenikama, da će pravilno obavljati posao staratelja.

Ana Volš nestala je 1. januara, a Brajan je 4. januara prijavio Anin nestanak kompaniji za koju je radila i rekao da je porodični dom u Kohasetu napustila 1. januara ujutru zbog "hitnih poslovnih obaveza" u Vašingtonu gdje, međutim, nikad nije stigla. Brajan Volš je nekoliko dana kasnije uhapšen zbog ometanja istrage, a zatim je i podignuta optužnica za njeno ubistvo.

Pošto je navodno ubio Anu, Brajan je uzeo dječiji Ajped na kojem je guglao 21 stvar, između ostalog o tome kako raskomadati i osloboditi se tijjela i to u ranim jutarnjim časovima 1. januara, naveli su istražitelji. Na istom Ajpedu registrovane su slične pretrage od 4:50 ujutru do 14 sati. Tokom saslušanja, Brajanova advokatica tvrdila je da nema dokaza da je Ana mrtva.