Svijet

"TO JE KAO DA TRAŽITE MINU U MINSKOM POLJU!" Vremena sve manje, TENZIJA raste, a ovako izgleda POTRAGA za podmornicom

Autor Uroš Matejić

Vizuelni vodič za misiju spašavanja podmornice Titanik.

Izvor: Profimedia/ABACA

Spasilački timovi su u trci sa vremenom nakon što je turistička podmornica Titan sa pet ljudi nestala tokom ronjenja do olupine Titanika. Posada podmornice je izgubila kontakt sa svojim površinskim brodom, "Polarnim princom", sat i 45 minuta nakon što je u nedelju "zaronila" ka olupini Titanika. U utorak, negdje oko 18 časova, stručnjaci su procenili da je zarobljenim ljudima ostalo zaliha kiseonika za manje od 40 sati. Procjene su zasnovane na prvobitnim podacima kompanije "OceanGate" da je podmornica u trenutku zarona na raspolaganju imala 96 sati kiseonika.

Olupina Titanika leži oko 700 kilometara južno od Sent Džonsa u Njufaundlendu. Američke i kanadske agencije, mornarice i komercijalne kompanije za duboko more pomažu u operaciji spašavanja, koristeći vojne avione, podmornicu i sonarske bove. "Polarnom princu" se pridružio francuski podvodni robot za istraživanje i brod pod zastavom karipske države Bahami specijalizovan za postavljanje cijevi i kablova "Deep Energy", dok je na putu i takozvani brod-tegljač "Atlantic Merlin", prenio je BBC.

Profesor Alistar Kreg, stručnjak za podmornice sa Univerzitetskog koledža u Londonu, kaže da je jedan od velikih problema to što spasioci ne znaju da li da gledaju površinu ili morsko dnu, a "malo je vjerovatno" da se Titan nalazi između. Američka obalska straža saopštila je da je istraživački brod "Polarni princ" izvršio površinsku potragu za podmornicom u ponedeljak uveče.

Avioni C-130 Herkules, iz SAD i jedan iz Kanade, takođe su uključeni u potragu na površini, i oni pokušavaju da otkriju podmornicu iz vazduha. USCG je saopštila da je pretraženo područje od 7.600 kvadratnih milja, što je veće od američke države Konetikat.

Kako se traži podmornica?

  • Na površini:

Podmornica bi mogla da upozori spasioce ako stigne do površine preko radio predajnika i GPS signala. Ima stroboskope i radarske reflektore koji pomažu spasilačkim timovima da ih uoče. Ali lociranje podmornice može biti teško, posebno iz vazduha jer je bijele boje. Promjenljivo vrijeme i loša vidljivost takođe će predstavljati izazov za ekipe.

  • Pod vodom:

Spasioci takođe moraju da pročešljaju dubine koje mogu dostići, to je skoro 4 km, da bi potražili podmornicu, koja je duga 6,7 metara. Američka obalska straža proširila je potragu u dublje vode. Radio i GPS signali ne mogu da putuju kroz vodu, tako da je jedini drugi način da se otkrije podmornica preko sonara i sonarne bove, koji se često koriste u lovu na neprijateljske podmornice. Oni funkcionišu tako što otkrivaju pokrete i zvukove u vodi koje proizvode propeleri i mašine (pasivna detekcija) - u šta spada i kada posada pravi buku udarajući o trup podmornice - poput onog koji je izvijestila američka obalska straža, ili odbijanjem sonarnog "pinga" od površine plovila (aktivna detekcija) i slušanjem povratnog eha. To je kao da tražite minu u minskom polju.

Strahuje se da putnici u podmornici imaju kiseonika za još najviše 30 sati i stručnjaci upozoravaju da je vremena sve manje. Petoro ljudi je bilo u podvodnom plovilu kada je kontakt sa malom podmornicom izgubljen. Među njima je Šahazada Davud, britansko-pakistanski biznismen i njegov sin Sulejman, kao i britanski milijarder Hemiš Harding. I Pol-Anri Nargole, bivši ronilac francuske Mornarice koji je već istraživao olupinu Titanika, najverovatnije je u podmornici. Stokton Raš, direktor kompanije Ošngejt (OceanGate) koja organizuje ova putovanja, navodno je takođe bio u plovilu, navodi BBC.