Posle nasilnog pokušaja instaliranja novih gradonačelnika u opštine sa srpskom većinom na sjeveru Kosova i Metohije, Priština je doživjela do sada najjači udarac svog najmoćnijeg saveznika - Amerika im je uvela sankcije.
Najprije je obustavljena zajednička vojna vježba s NATO i, kako se spekuliše, zabranjena je posjeta prištinskih zvaničnika Americi. Vašington je najavio još strože kazne - od prestanka lobiranja za članstvo Prištine u međunarodnim organizacijama pa čak do proglašavanja stranog protektorata na toj teritoriji, ukoliko Kurti ne povuče kosovske specijalce i ne odustane od nasilnog upada u zgrade opština na sjeveru KiM. Ovo je prva ovako ozbiljna poruka Kurtiju, a nagovještava znatno oštriji pritisak na kosovske vlasti, ocjenjuju sagovornici Kurira.
Štetna odluka
Potpredsjednica Centra za spoljnu politiku Suzana Grubješić otkriva za Kurir da i EU sprema hladan tuš za Prištinu.
- Neke članice EU traže suspenziju IPA fondova i vizne liberalizacije za Kosovo, tako da se kosovskim vlastima ne piše dobro ni sa evropske strane - objašnjava ona.
Grubješićeva naglašava da su kosovske vlasti donijele pogrešnu i štetnu odluku da tzv. gradonačelnici, koji su to postali na izborima održanim bez ljudi, nasilno uđu u opštinske zgrade na sjeveru KiM.
Kristofer Hil
Priština će snositi posledice
Ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil izjavio je da će Priština snositi posledice jer nije poslušala savjete SAD, da će se to odraziti na odnose s Vašingtonom, ali da ni on nije upoznat sa svim detaljima.
Državni sekretar Entoni Blinken je jasno rekao da se protivi svim Kurtijevim potezima, koje su u suprotnosti sa svim savjetima koje smo davali, i da će to imati posledice. Moramo da nastojimo da ne izgubimo kompas i pravac kretanja, a to je formiranje ZSO, normalizacija odnosa. Potrebno je da se region Balkana miri i da se nastavi u pravcu EU i evroatlantskih integracija - naglasio je Hil.
- Ta odluka je donijeta uprkos upozorenjima SAD i prouzrokovala je tenzije i nasilje u opštinama sa srpskom većinom. Kosovo gubi podršku svog najmoćnijeg saveznika. Nadam se da se time stavlja tačka na ekstremizam i egzibicionizam kosovskih vlasti, jer su SAD konačno riješene da pređu sa riječi na djela. To znači povlačenje kosovskih policijskih snaga, raspoređivanje dodatnih snaga Kfora i normalizaciju stanja na terenu. Srbima nikako ne ide u korist sukob s Kforom, ali imaju pravo da na miran način iskazuju nezadovoljstvo, ne samo trenutnom situacijom već sveukupnim odnosom kosovskih vlasti i djela međunarodne zajednice prema srpskoj zajednici na KiM, čija prava se već decenijama ne poštuju - napominje naša sagovornica.
Aljbin Kurti
Zabrinut sam, ali ne i uplašen
Aljbin Kurti poručio je juče da se pripadnici specijalne policije neće povući iz opštinskih zgrada na sjeveru Kosova uprkos zahtjevima iz Vašingtona. Kako je rekao, „dokle god se bijesna rulja nalazi na ulicama i prijeti da će napasti, specijalci moraju da budu u opštinskim zgradama“. Povodom sankcija Amerike, Kurti je izjavio da je zabrinut, ali ne i uplašen.
Ipak je moj posao da se ne plašim, već da brinem. SAD su poslale snažnu poruku, trudimo se da nađemo izlaz. Prvo moramo da izađemo iz krize na sjeveru, što znači da treba da postoji vladavina prava. Drugi kolosjek je brza, bezuslovna primjena sporazuma koji smo ugovorili - rekao je on.
Oštra poruka
I spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić ocjenjuje za Kurir da je ovakva reakcija Amerike prema Prištini najava i znatno oštrijeg pritiska na kosovske vlasti.
- Vašington se nikada do sada nije obraćao Prištini sa ovakvom oštrinom, a još je važnije da je identifikovao Kurtija kao isključivog krivca za eskalaciju. Do sada smo najčešće imali izjave da se pozivaju obije strane i slično. Ovoga puta je i državni sekretar Entoni Blinken jasno osudio odluku prištinskih vlasti i nasilni upad u opštine. Na osnovu toga može se zaključiti da će Amerikanci mnogo oštrije i efikasnije pritisnuti vlasti u Prištini da se prvo razriješi ova tenzija, da se stvari vrate u normalu - ocenjuje on.
Komentarišući uvođenje stranog protektorata, što je takođe bila jedna od prijetnji Amerike upućenih Kosovu, Jakšić kaže da taj protektorat već postoji. Na pitanje koliko je realno očekivati smjenu Kurtija, Jakšić kaže:
- I ranije sam čuo od američkih diplomata da ih je Kurti veoma nervirao. Njegova tvrdoglavost je i te kako iritirala Vašington. Pomalo je neobjašnjivo Kurtijevo kockanje sa sopstvenom političkom budućnošću, jer njega su Amerikanci već jedanput vrlo efikasno smijenili. Sada ćemo vidjeti kako će reagovati na povećani stepen pritiska. Mislim da će sada malo spustiti loptu i shvatiti da ne može stalno da igra na istu kartu da je Kosovo demokratija, a da je s druge strane proruska Srbija i njena fašistička vlast.