Svijet

UDALA SE ZA ROĐAKA KOJIM JE BILA OPSJEDNUTA, A ROĐENU DJECU MRZJELA: Nije htjela da ih doji kao bebe

Autori andjela pešić (Kurir.rs/Blic žena

Kraljica Viktorija je žena koja je ostavila dubok trag u istoriji čovječanstva. Vladala je 63 godine, a duže od nje vladala je samo kraljica Elizabeta - 70 godina, koja je preminula prošle godine.

Izvor: Kurir/ Printscreen/Instagram

Ona je rođena 24. maja 1819, a iako je njena vladavina bila veoma prosperitetna, ono što najviše privlači pažnju kada se govori o njenom životu, jeste njena čuvena ljubav prema suprugu- princu Albertu.

Da je ta ljubav bila nešto na šta se odmah pomisli kada se spomene Viktorija, svjedoči i činjenica da je nakon njegove smrti nosila crninu do kraja života.

Viktorija se smatra i "bakom Evrope", budući da je imala devetoro dece i sve ih je spojila sa velikim evropskim kraljevskim porodicama. A ono što je zanimljivo je to da mnogi tvrde da svoju djecu nije voljela.

Kraljica Viktorija je vladala od 1837. do svoje smrti 1901. godine, a osim nasljedne titule kraljice Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Irske, bila je prvi monarh koji je ponio titulu carice Indije.

Izvor: Kurir/Profimedia

Vladavina kraljice Viktorije je obilježena velikom ekspanzijom Britanskog carstva. Baš zato je i to doba nazvano po njoj.

To je bio vrhunac industrijske revolucije i period velikih socijalnih, ekonomskih i tehnoloških promjena.

Svog supruga, princa Alberta od Saks-Koburg i Gota, upoznala je kada je imala 16 godina.

Victoria & Albert: Part 2
Izvor: AngelDocs

Ono što je mnogima šokantno je to da su bili bliski rođaci, naime, on je bio njen brat od ujaka, što je i razlog zbog kog se kralj Džordž IV protivio ovoj vezi.

Mnogi smatraju da Albert nije bio zaljubljen u Viktoriju, već da je brak prihvatio da bi popravio svoj status princa male njemačke države i iz osećanja dužnosti prema svojoj porodici. Međutim, njihov brak je bio veoma srećan.

Venčali su se 1840. godine u Kraljevskoj kapeli u Sent Džejms palati, a četiri dana ranije, Viktorija je Albertu dodelila zvanje Njegovo Kraljevsko Visočanstvo.

Victoria & Albert: Part 1
Izvor: AngelDocs

Albert nije bio samo njen životni suputnik već i značajan politički savjetnik iako nikad službeno nije učestvovao u političkom životu.

Kraljica je svog supruga obožavala pune 22 godine koliko su bili u braku, a kad je umro u 42.godini od stomačnog tifusa, bila je neutješna.

Do kraja života, a živjela je još 40 godina, nosila je crninu i tugovala za njim. Viktorija je narednih četrdeset godina naređivala da se svakog jutra njegova odeća polaže čista na krevet u dvorcu Vindsor. Sve sobe u njegovoj kući čuvane su kakve su bile kad je umro, a posteljina i peškiri su menjani svakodnevno.

Sahranjena je u mauzoleju Frogmore, pored svog supruga. Iznad sanduka joj i dan danas piše:

"Zbogom moj najdraži, konačno i ja mogu počivati s tobom, i u Hristu ćemo se zajedno uzdići."

Kao i mnogi članovi kraljevske porodice i Viktorija je pisala dnevnike, i to, po svemu sudeći, veoma strastveno. A upravo njeni dnevnici svedoče o njenim mislima i životu koji je vodila.

Iako je obožavala svog muža, sa kojim je imala devetoro djece, četiri sina i pet ćerki, svoju djecu nije voljela.

Prema BBC-ju, kraljica Viktorija je manipulisala svojom djecom, zastrašivala ih, emotivno ih ucjenjivala, a djeca su očajnički pokušavala da pobjegnu iz kandži svoje dominantne majke.

Brojni istoričari tvrde da su kraljica i princ Albert bili "prilično grozni roditelji", i da su više pažnje posvećivali svom braku. Kraljica je mrzjela da bude trudna. I tokom i posle trudnoće je patila od depresije. Nikada nije dojila svoju djecu, za koju je smatrala da su "užasne sitnice".

Princ Albert je želio da njegova deca ispune svoj intelektualni potencijal. Međutim, za razliku od drugih monarha, oni su bili daleko više uključeni u živote svoje djece, za razliku od drugih, koji su brigu o svojim potomcima prepuštali dadiljama i slugama.

Pet ćerki kraljice Viktorije su se plašile svoje majke, jer je ona trudila da im upravlja životima i da im ugovora brakove. Kao posljedica toga, princeze su stalno pokušavale da joj uzvrate istom mjerom, pa su postali pioniri ženske nazavisnosti.

Inače, kraljica nije voljela da se pojavljuje u javnosti, a mnogi smatraju da je njen sin Edvard VII, kada je došao na vlast, postavio njen spomenik ispred Bakingemske palate kako bi bila u centru zbivanja, kao svojevrsnu osvetu majci.