Svijet

ZELENSKI PRIZNAO PAD BAHMUTA? NA SAMITU SAOPŠTIO LOŠE VIJESTI: "Morate da shvatite da ničega nema, sve su uništili"

Autor Ivana Vlajković

Volodimir Zelenski je u Hirošimi izjavio da misli da Ukrajina više ne drži grad Bahmut.

Izvor: Profimedia

Na samitu G7 u Hirošimi Volodimir Zelenski je na pitanje da li Ukrajina i dalje kontroliše Bahmut odgovorio: "Mislim da ne". "Morate da shvatite da ničega nema. Sve su uništili", kazao je u nedelju. 

Rusko ministarstvo odbrane je u subotu, 20. maja, prvo saopštilo da su ruske trupe, zajedno sa Vagnerovim plaćenicima, preuzele kontrolu nad gradom. Bahmut, koji se nalazi u pokrajini Donjeck, mjesecima je bio mjesto žestokih borbi između ukrajinskih i ruskih snaga. Rusija kontroliše oko polovine pokrajine i tvrdi da ju je anektirala u jesen 2022. godine.

"Kao rezultat ofanzivnih akcija Vagnerovih jurišnih jedinica, uz podršku artiljerije i avijacije Južne grupe snaga, oslobođenje Artjomovska je završeno", saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane, pominjući Bahmut pod imenom iz sovjetskog doba.

Šef Vagnerove grupe Jevgenij Prigožin takođe je izvijestio o padu Bahmuta u subotu, 20. maja. Ruska novinska agencija Interfaks javila je da je predsjednik Vladimir Putin čestitao vojnicima na zauzimanju grada. Tvrdnju da je grad zauzet osporili su u subotu ukrajinski zvaničnici, koji su rekli da se borba za kontrolu grada nastavlja.

Zamjenica ukrajinskog ministra odbrane Hana Malijar rekla je da se teške borbe nastavljaju. "Situacija je kritična. Od sada naši branioci kontrolišu određene industrijske i infrastrukturne objekte na ovom području", rekla je ona. Serhij Čerevatiji, portparol istočne ukrajinske komande, rekao je agenciji AP da Prigožinova tvrdnja nije tačna i dodao da se ukrajinske jedinice bore u Bahmutu, prenosi dw.com.

Iz Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine oglasili su se na Fejsbuku tvrdeći da teške borbe za Bahmut ne prestaju. Više od 70.000 ljudi je živjelo u Bahmutu prije nego što je Rusija napala Ukrajinu početkom 2022. godine. Borba za kontrolu nad gradom počela je prošlog avgusta Nijedan drugi grad nije bio toliko dugo pod opsadom, a i Ukrajina i Rusija su pretrpjele velike gubitke.

Bahmut se smatra strateški važnim zbog svoje lokacije duž autoputa E40 - koji povezuje drugi po veličini grad Ukrajine, Harkov, sa ruskim gradom Rostovom na Donu. Rusko zauzimanje grada omogućilo bi mu da se preseli na ukrajinske gradove zapadnije, kao što su Slavjansk i Kramatorsk, važno industrijsko čvorište i administrativni centar u regionu Donjecka. To bi, pak, Rusiju približilo njenom cilju osvajanja čitave oblasti Donjecka.

(MONDO)