Svijet

ŠTA SE DEŠAVA U SUDANU? MRTVI NA ULICAMA, BIJESNE SUKOBI VOJNIH JEDINICA: Prošlost im se vraća na velika vrata (FOTO)

Autor Sara Gajić

U glavnom gladu Sudana bijesne sukobi vojnih frakcija.

Izvor: Profimedia

U sukobima između sudanske vojske i glavne paravojne snage u zemlji poginulo je najmanje 100 osoba, dok je kontrola nad predsjedničkom palatom i međunarodnim aerodromom u Kartumu diskutabilna zbog spornih tvrdnji obije strane. Ove borbe prijete da destabilizuju Sudan i širi region.

Šta se krije iza borbi?

Sukobi su izbili usred očigledne borbe za vlast između dvije glavne frakcije sudanskog vojnog režima. Sudanske oružane snage su uglavnom lojalne generalu Abdelu Fatahu al-Burhanu, de fakto vladaru zemlje, dok paravojske Snaga za brzu podršku (RSF), koji čini milicija, prate bivšeg vojskovođu generala Mohameda Hamdana Dagala, poznatog kao Hemedti.

Omara al-Bašira, koji je izgradio ogromne bezbjednosne snage koje je namjerno postavio jedne protiv drugih. Nakon pokušaja da se pređe na demokratsku civilnu vladu i Baširovog pada, konačan obračun vojske se činio neizbježnim, a diplomate u Kartumu su početkom 2022. upozorile da se plaše takvog izbijanja nasilja. Poslednjih nedelja tenzije su dodatno porasle.

Pogledajte fotografije iz Kartuma:

Kako su se razvila vojna rivalstva?

RSF je osnovao Bašir da bi ugušio pobunu u Darfuru koja je počela prije više od 20 godina zbog političke i ekonomske marginalizacije lokalnog stanovništva od strane centralne vlade Sudana. RSF je takođe bio poznat po imenu Džandžavid. 2013. Bašir je transformisao Džandžavid u poluorganizovane paravojne snage i dao njihovim vođama vojne činove prijie nego što ih je rasporedio da slome pobunu u Južnom Darfuru, a zatim mnoge poslao u borba u ratu u Jemenu, a kasnije i Libiji.

RSF, na čelu sa Hemedtijem, i regularne vojne snage pod Burhanom sarađivale su na svrgavanju Bašira 2019. RSF je potom raširila sukob koji je bio ispred vojnog štaba u Kartumu, ubivši stotine ljudi i silujući desetine drugih. Dogovor o podjeli vlasti sa civilima koji su predvodili proteste protiv Bašira, koji je trebalo da dovede do tranzicije ka demokratskoj vladi, prekinut je državnim udarom u oktobru 2021.

Puč je vratio vojsku na čelo, ali se suočavala sa nedeljnim protestima, obnovljenom izolacijom i produbljivanjem ekonomskih problema. Hemedti je zastao iza plana za novu tranziciju, izvlačeći tenzije sa Burhanom na površinu. Hemedti ima ogromno bogatstvo koje potiče od izvoza zlata iz ilegalnih rudnika i komanduje desetinama hiljada veterana prekaljenih u borbi. Dugo je nezadovoljan sa svojom pozuicijom zvaničnog zamjenika u vladajućem savjetu Sudana.

Gdje su greške?

Centralni uzrok tenzija od ustanka je zahtjev civila za nadzorom vojske i integracijom RSF-a u regularne oružane snage. Civili su takođe pozvali na predaju unosnih vojnih posjeda u poljoprivredi, trgovini i drugim industrijama, što je ključni izvor moći za vojsku koja je često prepuštala vojnu akciju regionalnim milicijama.

Još jedna sporna tačka je traženje pravde zbog optužbi za ratne zločine vojske i njenih saveznika u sukobu u Darfuru iz 2003. Međunarodni krivični sud traži suđenje Baširu i drugim osumnjičenim Sudanima.