Svijet

RUSI SVE BOLJI I BOLJI! PROVALILI SISTEME ZA OMETANJE: Ukrajinci izgubili glavni adut u ratu, kreće prilagođavanje

Autor Sara Gajić

Rusi su našli način kako da ometaju ukrajinske dronove.

Izvor: Youtube/Guardian News/screenshot

Ukrajinske vojne jedinice zadužene za upravljanje dronovima su sveprisutne u ratnoj zoni Bahmut. Bez njih, napori Ukrajine da odbrani grad u sukobima bili bi mnogo teži, možda i nemogući, piše Gardijan. Međutim, tri operatera dronova raspoređena u Bahmutu navode da je problem u tome što se Rusi sve uspešnije suprotstavljaju modelima dronova koje Ukrajinci najčešće koriste, a to su oni kineskog proizvođača DJI.

"Oni su vešti i proizvode ove specijalne sisteme za ometanje. Zapravo, verujem da za tri, četiri meseca DJI neće biti upotrebljiv", rekao je stručnjak za dronove Jaroslav. Zbog toga ukrajinska vojska hitno traži zamenu za dronove. Jaroslav i Maksim, obojica iz Harkova, sreli su se na stepeništu regrutne kancelarije u danima nakon početka rata.

Ni jedni ni drugi nisu imali vojnog iskustva, ali nakon što su svoje porodice premestili na bezbedno zapadnije u zemlji, njih dvoje su regrutovani u ukrajinsku 63. brigadu, koja je delovala tokom leta oko Mikolajeva na jugu, pre nego što su u decembru prebačeni u ratnu zonu oko Bahmuta.

"U ratu nema emocija“

Njihov tipičan dan u Bahmutu počinjao bi pre zore, a od njih bi se očekivalo da dovedu dronove na željene pozicije. Najčešće bi koristili DJI Mavic 3 kvadrokopter ili napredniji DJI Matrice 30T. Maksim tvrdi da bi im bila potrebna i gomila od 20 do 30 baterija, jer "zimi baterija traje oko pola sata“.

Malo je reći da je rad u Bahmutu, poprištu najžešćih borbi u ratu, intenzivan. Maksim je opisao kako je izgledao sedmočasovni ruski napad, tokom kojeg su napadači dolazili "u talasima", a ukrajinska vojska je koristila informacije dobijene iz vazdušnog osmatranja da ih zaustavi.

Užasno je i dehumanizirajuće gledati kako se bacaju nasilje i bombe. "Kada gledate filmove, mislite da morate nešto da osetite kada ubijate ljude. Ali u ratu nema emocija, samo radite ono što morate", rekao je Jaroslav. Međutim, obojica potvrđuju da im tronedeljna pauza od rata nije bila dovoljna.

DJI je zabranio upotrebu svojih dronova u ratu

Od operatera dronova se traži da sprovode izviđanje, nadgledaju neprijateljske napade ili traže ciljeve veće vrednosti kao što je artiljerijsko oružje. Imate samo nekoliko minuta da ih uhvatite i uništite“, objašnjava Jaroslav. Oni takođe pomažu ukrajinskim topnicima da odrede metu, a povremeno koriste i naoružane dronove ako je potrebno.

Stotine ratnih video snimaka iz vazduha demonstriraju vojnu sposobnost dronova. Obe strane koriste takve snimke za propagandu, a u ukrajinskoj vojsci je uobičajeno da brigade ili bataljoni imaju stručnjaka koji pomaže u proizvodnji takvog sadržaja.

Iako je kompanija DJI pre skoro godinu dana zabranila upotrebu svojih dronova u Ukrajini i Rusiji jer se „gnuša na bilo kakvu upotrebu dronova da bi nanela štetu“, u praksi veliki broj dronova pomenute kompanije kupuju donatori iz Evrope i SAD. Zatim se šalju ukrajinskoj vojsci, koja ih koristi za izviđanje, ali ih i modifikuje da nose granate.

Prijateljska vatra je veliki problem

Operateri dronova tvrde da DJI avioni postepeno postaju manje efikasni jer ruske tehnike elektronskog ratovanja smanjuju njihov domet. Jedinice dronova na prvoj liniji mogu da pređu samo nekoliko stotina metara, dok je ranije njihov efektivni domet bio 10 ili 20 puta veći.

U Mikolajivu smo imali 15 km da pređemo, a u Bahmutu samo 500 metara, a i tih 500 metara je bilo teško preći sa dva drona“, naglasio je Jaroslav. On dodaje da je na južnom frontu u padu bilo moguće preći 6 km iza linije fronta, dok su u Bahmutu uspeli da se probiju maksimalno 1 km iza linije fronta.

Borbeni gubici su takođe značajni, a prijateljska vatra je poseban problem, jer nervozna pešadija na zemlji zna da prisustvo drona koji trenutno lebdi iznad glave može biti uvod u preciznu dolazeću artiljeriju. Nekada dron ne izdrži ni dan, nekada može da se sačuva i nekoliko meseci.

Ukrajinci razvijaju nove dronove

Operateri se smatraju ključnim ciljevima. Maksim u desnoj ruci ima geler od granate koja je pala u njegovoj blizini dok je bio na dužnosti. Jevgen, još jedan operater koji je tri zimska meseca bio raspoređen u Bahmutu, smatra da su dani DJI dronova na prvoj liniji fronta odbrojani.

"Iskreno, za mene mavici već počinju da umiru. U decembru smo mogli da letimo 3 km, tako da nismo radili sa prve linije fronta. Sada momci kažu da ne mogu da lete više od 500 metara", istakao je on. Jevgen, koji je pre rata bio kompjuterski programer, stoga je napustio liniju fronta kako bi pomogao u razvoju novih tipova bespilotnih letelica.

On sa ukrajinskom vojskom učestvuje u testiranju bespilotne letelice velikog dometa Vindhover. To je jedan od mnogih projekata razvoja dronova koji se odvijaju širom zemlje. Jevgen predviđa da će zamena za DJI bespilotne letelice biti kombinacija izviđačkih dronova većeg dometa, ali skupljih fiksnih i kamikaza dronova, lakih, brzih jurišnih aviona sa pričvršćenim bombama.

Tagovi