Džo Dituri, profesor Univerziteta u Južnoj Floridi, živeće 100 dana pod vodom kako bi dokazao svoje tvrdnje.
Džo Dituri, profesor Univerziteta u Južnoj Floridi, započeo je težak eksperiment. Provešće 100 dana pod vodom za istraživanje o biologiji, kako bi saznao kakav će uticaj imati na njegovo tijelo. U službenom saopštenju za javnost sa Univerziteta, potvrđeno je da Dituri, koji takođe ima doktorat biomedicinskog inženjerstva, nastoji da "testira medicinsku tehnologiju koja bi mogla da spriječi bezbroj bolesti kod ljudi".
"Ljudsko tijelo nikada nije bilo toliko dugo pod vodom, tako da ću biti pažljivo praćen. Ova studija će ispitati na koje sve načine ovo putovanje utiče na tijelo, a moja pretpostavka je da će doći do poboljšanja zdravlja zbog povećanog pritiska", rekao je Dituri u saopštenju za javnost u kom se dalje navodi:
"Dio posla će pratiti psiholog i psihijatar koji će utvrditi efekte koje doživljava dok se nalazi u okruženju sličnom produženom putovanju u svemir. To je izolovano ograničeno ekstremno okruženje. I kao ljudi, zaista moramo shvatiti kako ćemo živjeti u tom okruženju ako želimo da proširimo našu planetu i kako ćemo pronaći sve ljekove koje treba da pronađemo".
Ovaj 55-godišnjak boraviće u prostoru od 100 metara kvadratnih, 9,14 metara ispod površine vode i predavaće časove biomedicinskog inženjerstva onlajan putem dok će medicinski tim striktno pratiti šta se događa sa njegovim zdravljem. Prije, tokom i posle projekta, Dituri će biti podvrgnut psihosocijalnim, psihološkim i medicinskim testovima koji uključuju analize krvi, ultrazvuk i EKG.
"Mnoge moje kolege u vojsci su pretrpjele traumatske povrede mozga i želio sam da naučim kako da im pomognem. Znao sam da hiperbarični pritisak može da poveća protok krvi i pretpostavio sam da se može koristiti za lijčenje traumatskih povreda mozga. Pretpostavljao sam da bi se primjenom poznatih mehanizama, efekti hiperbarične medicine mogli koristiti za liječenje širokog spektra bolesti", objasnio je on.
Ako uspije u svojoj misiji, Dituri će postaviti novi svetski rekord za najduži život pod vodom, koji su 2014. postavila dva profesora iz Teneseja. "Sve što nam je potrebno da preživimo je ovdje na planeti. Pretpostavljam da se lijek za mnoge bolesti može naći u neotkrivenim organizmima u okeanu. Da bismo to saznali, potrebno nam je još istraživanja", dodaje Dituri i napominje da je spreman da bude pod vodom 100 dana da bi dokazao svoju tvrdnju.