U okviru posete francuskog predsednika Emanula Malrona kineski predsednik je otvoreno "otkrio karte".
Nakon posete francuskog predsednika Emanuela Makrona Kini i njegovog sastanka sa kineskim kolegom Si Đinpingom, neki analitičari kažu da bi ovo mogao biti početak nove runde mirovnih pregovora između Ukrajine i Rusije, piše Skaj njuz. Kina je, "veoma neobično", objavila da ni na koji način ne podržava rat i da ne snabdeva Rusiju oružjem, čime se pozicionira kao budući mirovni posrednik.
"To je vrlo iskrena izjava koju Kina obično ne objašnjava. Čini se kao da Kina želi da se pozicionira kao posrednik u mirovnim pregovorima. To bi odgovaralo Kini kod kuće, ali i s obzirom na njenu poziciju u svetu. Još smo daleko od tog trenutka, ali mislim da već postoje neki znaci da domine počinju da padaju na svoje mesto“, kaže vojni analitičar Šon Bel.
On dodaje da je jedna od tih domina bila vidljiva i na marginama posete Vladimira Zelenskog Poljskoj u sredu, kada je jedan od njegovih viših savetnika ublažio stav o Krimu, rekavši da će Ukrajina, ako prolećna ofanziva bude uspešna, biti spremna da sedne sa Rusijom na pregovore. Ukrajina je do sada bila veoma čvrsta u stavu da ni na koji način neće pregovarati sa Vladimirom Putinom sve dok Rusija ne odustane od Krima, koji je anektirala 2014. godine. "Vidimo li prve naznake da bi pregovori mogli da se održe kasnije ove godine?“, pita Bel.
Pogledajte fotografije posete Makrona Kini:
Inače, kineski predsednik se slaže sa stavom da nuklearno oružje nikada ne treba da bude uključeno u sukob, rekao je francuski predsednik Makron posle sastanka sa Sijem. Si Đinping želi da se mirovni pregovori nastave što je pre moguće i pozvao je međunarodnu zajednicu da ne doliva ulje na vatru u trenutnoj krizi.
Makron je zatražio od kineskog lidera da izvrši pritisak na Rusiju da se pridržava međunarodnog sporazuma o neširenju nuklearnog oružja, nakon što je Putin rekao da će preneti deo ruskog nuklearnog arsenala u Belorusiju. "Znam da mogu da računam na vas da ćete urazumiti Rusiju i dovesti obe strane za pregovarački sto“, rekao je Makron kineskom premijeru.
Poseta u četvrtak, zajedno sa predsednicom EK Ursulom fon der Lajen, izgleda kao pokušaj da se poprave odnosi sa Kinom, koji su decenijama bili prilično hladni – i to ne samo zbog odbijanja Kine da osudi rusku invaziju. Ali podrška Kine Rusiji, izgleda, nije tako bezuslovna kao što se na prvi pogled mislilo.
"Njujork tajms“ je objavio da je kineski ambasador u EU rekao da su prethodne izjave Kine o "prijateljstvu bez granica“ sa Rusijom bile prazna retorika. Zaista, analitičari Instituta za proučavanje rata kažu da Putin nije uspeo da iskoristi neke od prednosti bilateralnog "prijateljstva bez granica“ sa Kinom kojoj se najverovatnije nadao tokom svog poslednjeg sastanka sa Si Đinpingom u Moskvi.