Svijet

KOD PUTINA JE UVIJEK CRVENO DUGME! Ovo je oružje koje prenosi u Bjelorusiju i koje samo on može da AKTIVIRA

Autor Jana Desovski

Oružje koje Putin planira da prenese u Bjelorusiju nije strateško nuklearno oružje.

Izvor: Youtube/Printscreen/Russian Military Capability/sputnikportal.rs/screenshot

Putinova najava da će rasporediti taktičko nuklearno oružje u Belorusiji podigla je nivo prijetnje u Evropi. Oružje koje Putin planira da prenese u Bjelorusiju nije strateško nuklearno oružje; ovo nisu interkontinentalne balističke rakete koje mogu da unište život na Zemlji, piše Al Džazira. Taktičko nuklearno oružje (TNV) su prenosive, nestrateške nuklearne bojeve glave koje se koriste za specifične taktičke prednosti na bojnom polju. Analitičari opisuju taktičko nuklearno oružje kao cilj da dobije bitku, dok je strateško oružje namijenjeno pobijedi u ratu.

Taktičko nuklearno oružje ima manju eksplozivnu moć od strateškog oružja, što ga može učiniti vojnim korisnijim i manje politički neprihvatljivim, a samim tim i vjerovatnijim za upotrebu. Iako taktičko nuklearno oružje ima manju eksplozivnu moć od strateškog oružja, upotreba samo jedne nuklearne bojeve glave imala bi razorne humanitarne posledice. Atomska bomba koju su SAD bacile na japanski grad Hirošimu 1945. godine imala je snagu od oko 15 kilotona i ubila je 140.000 ljudi. To je veličina jednog od najmanjih oružja u trenutnom ruskom arsenalu. 

Malo ljudi tačno zna koliko TNV ima Rusija. Jasno je, međutim, da Rusija ima ogromnu brojčanu nadmoć nad saveznicima SAD i NATO-a kada je u pitanju taktičko nuklearno oružje. Vašington vjeruje da Rusija ima oko 2.000 takvih nuklearnih bojevih glava, 10 puta više od SAD. SAD imaju oko 200 komada takvog oružja, od čega se polovina nalazi u bazama u Evropi. Ove nuklearne bombe B61, u rasponu od 0,3 do 170 kilotona, raspoređene su u šest vazdušnih baza širom Italije, Njemačke, Turske, Belgije i Holandije.

Prema ruskoj nuklearnoj doktrini, ruski predsjednik je konačan donosilac odluka kada je riječ o upotrebi ruskog nuklearnog oružja, bilo strateškog ili taktičkog. Takozvana nuklearna aktovka ili "Čeget" je uvijek kod predsjednika Putina. Vjeruje se da takve aktovke imaju i ruski ministar odbrane Sergej Šojgu i načelnik Generalštaba ruske vojske Valerij Gerasimov. Torbica je povezana sa specijalnim komunikacionim sistemom kodnog naziva "Kavkaz", koji podržava komunikaciju između visokih vladinih zvaničnika u vremenima kada se donose odluke o upotrebi nuklearnog oružja. Ako Rusija vjeruje da se suočava sa strateškim nuklearnim napadom, Putin bi mogao da iskoristi aktovku da pošalje direktno naređenje za lansiranje komandi Generalštaba, koja drži nuklearne kodove.

Putin je prijetio mogućnošću nuklearnog rata poslednjih godinu dana, skoro svaki put kada njegova vojna operacija u Ukrajini posustane. Ovo bi moglo da objasni zašto je odlučio da upravo sada rasporedi oružje u Bjelorusiju. Ruske snage, trpe ogromne gubitke i malo napreduju u kopnenim bitkama u Ukrajini. Osim nekoliko novih trgovinskih sporazuma sa Kinom, Putin u poslednjem susretu sa Si Đinpingom nije dobio ništa konkretno. Takođe, tu je i Međunarodni krivični sud koji je nedavno izdao nalog za Putinovo hapšenje.