EU je zaprijetila Bjelorusiji zbog nuklearnog oružja.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borel pozvao je Bjelorusiju da ne drži rusko nuklearno oružje na svojoj teritoriji, objašnjavajući da bi zemlja mogla da se suoči sa dodatnim sankcijama ako to učini.
"Bjelorusko skladištenje i čuvanje ruskog nuklearnog oružja značilo bi neodgovornu eskalaciju i pretnju evropskoj bezbjednosti. Bjelorusija to i dalje može da zaustavi, to je njen izbor, a EU je spremna da reaguje uvođenjem dodatnih sankcija", napisao je Borel na Tviteru.
Ruski predsjednik Vladimir Putin saopštio je u subotu da Moskva planira da premjesti i skladišti taktičko nuklearno oružje u Bjelorusiji. Aleksij Danilov, glavni savjetnik za bezbjednost ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, rekao je da će ruski plan destabilizovati Bjelorusiju, koju smatra ruskim "taocem." Poljska je oštro kritikovala Putinovu najavu. "Osuđujemo ovu vrstu pretnje miru u Evropi i svijetu", rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova u Varšavi u nedelju. Litvanski ministar odbrane Arvidas Anušauskas mirno je reagovao na najavu Kremlja o transferu nuklearnog oružja susjednoj Bjelorusiji.
"Putin ovim potezom želi da zastraši zemlje koje podržavaju Ukrajinu", napisao je Anusauskas na Fejsbuku u nedelju. Prema riječima ministra, ne bi trebalo da bude posebne reakcije na najavu ruskih planova.
"Odbrana zemalja članica NATO-a od prijetnje nuklearnim oružjem je zagarantovana bez obzira da li je oružje stacionirano zapadno od naših granica (Kalinjingradska oblast), istočno (Bjelorusija) ili sjeverno (Lenjingradska oblast)", napisao je Anusauskas. Litvanija se graniči sa ruskom enklavom Kalinjingradom, kao i sa ruskim saveznikom Bjelorusijom.