Plate vojnika i državnih službenika proizilaze iz državnih propisa o platama.
Pored vojnika, u Bundesveru postoje brojni civilni službenici, jer svako ko radi u Bundesveru nije nužno vojnik. Više od 81.000 od oko 265.000 pripadnika Bundesvera odlučilo se za civilnu karijeru. Plate vojnika i državnih službenika proizilaze iz državnih propisa o platama. Plata se u početku zasniva na osnovnoj plati dodeljenog čina ili dužnosti, koja se raspoređuje u platnu grupu. Pored osnovne plate, u Bundesveru postoje razni dodaci i bonusi za učinak, piše Feniks Magazin.
Porodični dodatak se isplaćuje u 2 faze, u zavisnosti od porodične situacije primaoca zarade, na primer za decu koja imaju pravo na dečiji dodatak ili za lica u braku. Svako ko takođe obavlja određene poslove u Bundesveru i koji je pogođen teškim uslovima rada dobija dodatak za rad i/ili otežane poslove.
Naknade za posao postoje, za vojnike na vojnim rukovodećim pozicijama, u pomorskom sektoru, za državne službenike i vojnike kao osoblje kontrole letenja ili u medicinskom sektoru. Naknade za rad u teškim uslovima isplaćuju se osobama koje rade kao ronioci, rukuju municijom i eksplozivom ili za rad u nepovoljnom ili promenljivom vremenu.
Pored zarada ostvarenih u Nemačkoj, priznaju se i neoporezive zarade zarađene u inostranstvu. Pored toga, plata se dopunjava posebnim dodacima.
Da li vojnici plaćaju porez?
Plata vojnika je oslobođena socijalnih i penzionih doprinosa, ali se odbija klasični porez na zarade. Pored toga, vojnici su obavezni da podnesu poresku prijavu, za razliku od mnogih drugih zaposlenih. To je zbog činjenice da se za obračun poreza na zarade koristi paušalni iznos penzije od 1.900 evra godišnje ili 158,33 evra mesečno. Ova paušalna stopa odražava doprinose za zdravstveno osiguranje i osiguranje za dugoročnu negu.
Međutim, medicinska nega tokom službe osigurava se tzv. besplatnom medicinskom negom i ona je obavezna. Shodno tome, vojnici nemaju mogućnost ugovaranja privatnog zdravstvenog osiguranja. Međutim, za razliku od aktivnosti u civilnom svetu rada, vojno zdravstveno osiguranje ne uključuje dugoročnu negu. Pošto je to obavezno, vojnici moraju sami da plaćaju osiguranje za negu. Međutim, doprinos za osiguranje za dugotrajnu negu obično je ispod procenjenih 158,33 evra, prenose nemački mediji.
Načelno, međutim, to ne znači nužno da vojnici moraju da plaćaju zaostale poreze jer mogu tražiti odbitke na svojoj poreskoj prijavi za različite troškove, uključujući: putne troškove do kasarne, troškove vanjske aktivnosti, dodatne troškove obroka, troškovi zajedničkog smeštaja ili troškovi selidbe.
Koliko zarađuje vojnik u Bundesveru?
Zbog raznih dodataka na osnovnu platu, teško je precizirati očekivanu zaradu. Sama osnovna plata definisana je platnim razredima regulisanim nemačkim zakonom o platama. Osnovna plata zavisi od čina i nivoa iskustva vojnika. Što je neko duže u službi, to je veća plata, koja se može dopuniti dodacima. Početna plata za dobrovoljno služenje vojnog roka u unutrašnjoj bezbednosti, na primer, iznosi oko 1.400 evra neto.
Nema inostranih zadataka, a dužina aktivnosti može se slobodno birati između 7 i 23 meseca. Ako se karijera u Bundesveru nastavi, mogu se steći viši činovi, u zavisnosti od škole i stručne spreme. Nakon završene pune obuke, vojnik može, na primer, da postane deo tima kao padobranac, vojni policajac ili oficir za bezbednost u vazduhoplovstvu. Vojnici u Bundesveru generalno mogu da očekuju platu između 3.904 i 4.967 evra, prenosi Feniks.
Primeri raspona bruto plata za različite činove na mesečnom nivou:
- Podoficir/narednik oko 2.594-3.299 eura
- Poručnik oko 3.447-4.385 eura
- Štabni oficir oko 5.387-6.852 eura
- General oko 12.928-16.445 eura