Si Đinping danas stiže u trodnevnu posjetu Moskvi, kod Vladimira Putina.
U članku za list People‘s Daily, koji je zvaničan list vladajuće kineske Komunističke partije, Vladimir Putin je rekao da se Rusija i Kina bore protiv "zajedničkih prijetnji". Ova tvrdnja objavljena je u trenutku kada ruski predsjednik treba da dočeka svog kineskog kolegu Si Đinpinga, koji stiže u trodnevnu posjetu Moskvi. Putin to opisuje kao "značajan događaj koji ponovo potvrđuje posebnu prirodu rusko-kineskog partnerstva".
"Zahvalni smo za uravnotežen stav Kine u vezi sa događajima u Ukrajini, kao i na kineskom razumijevanju pozadine i stvarnih uzroka sukoba. Pozdravljamo spremnost Kine da igra konstruktivnu ulogu u riješavanju krize", napisao je Putin. Si je uzvratio u Ruskoj gazeti, dnevnim novinama Kremlja, tvrdeći da mirovni plan od 12 tačaka koji je Peking izradio u februaru za okončanje rata u Ukrajini odražava "jedinstvo stava svjetske zajednice".
Posjeta kineskog lidera Moskvi prva je posjeta stranog lidera otkako je Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje Vladimira Putina, prenosi Skaj njuz . Podsjetimo, ministri pravde iz više od 40 zemalja, među kojima je i Britanac Dominik Rab, podržaće istragu o navodnim ratnim zločinima, uključujući otmicu djece. Putin je u članku za People's Daili napisao i da on i Si imaju "velika očekivanja od predstojećih razgovora".
"Si Đinping je moj dobri, stari prijatelj sa kojim imam najtoplije odnose... Odnosi Rusije i Kine stalno jačaju i na najvišem su nivou u istoriji dvije zemlje. Ostvarili smo nezabilježen nivo povjerenja u našem političkom dijalogu, a naša strateška saradnja je zaista sveobuhvatne prirode i označava početak nove ere", napisao je ruski predsjednik.
Putin je lično pozvao Sija u Moskvu. Njih dvojica će se sastati jedan na jedan u ponedeljak, nakon čega će uslijediti neformalni ručak, a dalji razgovori biće nastavljeni u utorak kada će predsjednici dati izjave za medije.
Otkako je počela ruska invazija na Ukrajinu, Peking pokušava da pronađe balans između pozivanja na mir i izbjegavanja kritika Rusije. Sijev režim je demantovao optužbe SAD i NATO-a da Kina razmatra snabdjevanje oružjem kako bi pomogla Rusiji u njenoj ilegalnoj invaziji, za koju Putin u svom članku nastavlja da tvrdi da ju je "podstaknuo Zapad".
"Otvoren sam za političko i diplomatsko rješenje ukrajinske krize i pozdravljam nedavne predloge kineskog predsjednika o prekidu vatre", napisao je Putin.
"Kineski mirovni plan uključuje poštovanje suvereniteta svih zemalja, ukidanje bilo kakvih sankcija, konstruktivan je i promoviše političko rešenje... Ne postoje jednostavna rešenja za složene probleme, a kraj rata bi obezbijedio stabilnost globalnih lanaca proizvodnje i snabdjevanja. Rješenje se može postići ako se svi rukovode konceptom zajedničke, sveobuhvatne i održive bezbjednosti i ako se dijalog i konsultacije nastave na ravnopravan, razborit i pragmatičan način. Ne postoji univerzalni model vladavine i ne postoji svjetski poredak u kome odlučujuća riječ pripada jednoj zemlji", piše Si u svom članku.
Kineski i ruski predsjednici su takođe istakli značaj ekonomskog partnerstva svojih zemalja. Iako je Rusija u velikoj mjeri odsječena od zapadnih tržišta od početka rata u februaru 2022, Putin je napisao da trgovina njegove zemlje sa Kinom raste, dodatno jačajući suverenitet njihovih odnosa. Si je dodao da Peking i Moskva žele "sveobuhvatno partnerstvo" koje bi proizvelo rezultate u svetu kome prijete "činovi hegemonije, despotizma i nasilja".