Svijet

RUSI JURE KA OLUPINI VRIJEDNOG DRONA, A AMERI HOĆE DA IH ZAUSTAVE! Ne žele da padne u pogrešne ruke - "Potpuni glupani"

Autor Uroš Matejić

Bijela kuća je saopštila da preduzima neophodne mjere kako bi spriječila da olupina MK-9 padne u "pogrešne ruke".

Izvor: Twitter/@KyivPost/Screenshot

Amerikanci se utrkuju sa vremenom dan nakon što je ruski vojni avion oborio njihov dron iznad međunarodnih voda. Postoji opasnost da Rusi prvi stignu do ostataka oborenog drona u Crnom moru, koji bi im pružio informacije o tehnologiji letjelice i osjetljivim podacima koje je uspio da prikupi. Bijela kuća je saopštila da preduzima neophodne mjere kako bi spriječila da olupina MK-9 padne u "pogrešne ruke", ali je takođe rekla da postoji mogućnost da nikada neće moći da izvade dron jer je mjesto gdje se urušio "vrlo, vrlo duboka voda".

Američki CBS objavio je animiranu simulaciju incidenta iznad Crnog mora, koja pokazuje kako su dva ruska vojna aviona "maltretirala" američki dron prije nego što su ga oborili.

Američka bespilotna letjelica MK-9 Reaper poletjela je iz svoje baze u Rumuniji u utorak ujutro na rutinsku izviđačku misiju, koja obično traje devet do deset sati. Iako bespilotne letjelice Reaper mogu da nose rakete Hellfire, oboreni američki dron nije bio naoružan. On je letio na visini od 7.620 metara u međunarodnom vazdušnom prostoru 120 km jugozapadno od Krima sa uključenim transponderom kada su ga presrela dva ruska borbena aviona.

Ispušteno gorivo

U rasponu od približno 30 minuta, dva ruska mlaznjaka su napravila 19 bliskih prolaza uz dron i tokom poslednja tri-četiri prolaza ispustili su određenu količinu goriva na dron. Do sudara je došlo tokom završnog prolaza, dok se jedan od dva Su-27 velikom brzinom približavao dronu s leđa. Kada je mlaznjak bio ispod drona, lagano se podigao i udario u zadnji propeler MK-9.

Jedna od lopatica propelera MK-9 bila je savijena u padu, a daljinski piloti su uspjeli da odbace dron u Crno more "na znatnoj udaljenosti" od mjesta pada, rekao je zvaničnik američkog vazduhoplovstva za ABC Njuz. Isti zvaničnik je nesreću opisao kao rezultat "čiste nekompetentnosti" ruskog pilota, čiji su postupci bili "potpuno glupi".

Informacije o invaziji

SAD redovno sprovode nadzorne letove sa posadom i bez posade u međunarodnom vazdušnom prostoru u blizini Ukrajine. Letovi su dio napora američkih obavještajnih službi da dobiju informacije o ruskoj invaziji na Ukrajinu. Od 2021. SAD su stacionirale bespilotne letjelice MK-9 Reaper u Rumuniji, članici NATO koja se graniči sa Ukrajinom i Crnim morem. Vazdušni nadzor neba iznad istočnih članica NATO-a postao je prilično zauzet otkako je Vladimir Putin napao Ukrajinu prošlog februara.

Od tada se u tom području mogu vidjeti transportni avioni američkog vazduhoplovstva, leteći tankeri, transportni helikopteri i špijunski dronovi. U poljski Žešov, na primjer, svakodnevno slijeću desetine vojnih transportnih aviona iz SAD, Kanade, Velike Britanije i brojnih drugih evropskih zemalja, što sugeriše da je to ruta koju preferiraju zapadne zemlje za slanje zaliha ljekova i oružja u Ukrajinu.

Motiv

Sumnja se da je oboreni američki MK-9 delovao na području od posebnog vojnog značaja za Moskvu i da je pad bio taktički potez koji se može okarakterisati kao "prisilni signal". Ako se ovo pokaže kao tačno, to bi značilo da su Rusi imali jasan motiv za obaranje drona. Moguće je i da ruski pilot nije želio da sruši letjelicu, već samo da je poprska gorivom, ali je prerano počeo da podiže nos aviona i slučajno zakačio elisu.