Bivši general američke vojske Mark Hertling je rekao da bi nakon incidenta NATO mogao da poveća svoje prisustvo.
Organizacija Sjevernoatlantskog pakta (NATO) mogla bi povećati svoje prisustvo u Crnom moru nakon što je američki dron oborio ruski avion u utorak popodne, izjavio je bivši general američke vojske Mark Hertling.
"Ovo je vjerovatno bila velika greška ruskog pilota. Doći će do osude ovoga i demarša Sjedinjenih Država. Nećete vidjeti nikakve bespilotne letjelice kako lete same. Možda ćete vidjeti kako se američki avioni, NATO avioni pojačavaju njihovo prisustvo u oblasti Crnog mora za nekoliko sati“, rekao je Hertling gostujući na CNN-u.
Hertlingovi komentari dolaze ubrzo nakon što je Evropska komanda SAD (USEUCOM) potvrdila da je ruska letjelica Su-27 oborila dron američkog vazduhoplovstva MK-9. "Otprilike u 7:03 (CET), jedan od ruskih aviona Su-27 udario je u propeler MK-9, zbog čega su američke snage morale da obore MK-9 u međunarodnim vodama. Nekoliko puta prije sudara, Su-27 su sipali gorivo i letjeli ispred MK-9 na nepromišljen, ekološki neispravan i neprofesionalan način. Ovaj incident pokazuje nedostatak kompetentnosti pored toga što je nebezbjedan i neprofesionalan", navodi se u saopštenju USEUCOM-a. General američkog vazduhoplovstva Džejms B. Heker, komandant Vazduhoplovnih snaga SAD za Evropu i Vazduhoplovnih snaga u Africi, rekao je da je dron američkog vazduhoplovstva izvodio "rutinske operacije u međunarodnom vazdušnom prostoru“ i da je to rezultiralo "potpunim gubitkom“ drona.
"U stvari, ovaj nebezbjedan i neprofesionalan čin Rusa umalo je doveo do pada obe letjelice“, rekao je Heker.
Od početka tekućeg rata između Rusije i Ukrajine, odnosi između Moskve i SAD su nastavili da opadaju. SAD su kritikovale Rusiju i predsjednika Vladimira Putina zbog invazije na Ukrajinu, dok je ruski lider ranije rekao da "situacija u Ukrajini pokazuje da SAD pokušavaju da produže ovaj sukob“.
Pored njegovih komentara na CNN-u, Hertling je Njuzviku preko Tvitera direktnom porukom rekao da su se, dok je on komandovao američkom vojskom u Evropi i Africi, često održavali sastanci sa zvaničnicima vazduhoplovnih snaga Sjedinjenih Država u Evropi – Air Forces Africa (USAFE) .
"Jedne godine smo razgovarali o našoj listi zabrinutosti i našim različitim perspektivama pozorišta, a jedan od generala USAFE-a iz osoblja mi je rekao da je jedna od njegovih 'nenavedenih briga' bila presretanja Rusije, pošto su bili tako nedisciplinovani u svom letjenju. 'Jednog od ovih dana će se desiti nesreća jer oni nisu baš dobri piloti.' Postoji razlog zašto su avioni stalno u pripravnosti kao dio NATO operacija vazdušne policije“, rekao je Hertling za Newsweek.