Ks-47M2 se lansira iz aviona koji mora biti posebno opremljen za nošenje takvih projektila.
Tokom jutrošnjeg masovnog napada na Ukrajinu, Oružane snage Ruske Federacije upotrijebile su šest projektila Ks-47 Kinžal. To su hipersonične rakete, za koje Ukrajinci kažu da nema rješenja.
To su potpuno nove hipersonične krstareće rakete koje nije koristila nijedna druga država. Ks-47M2 se lansira iz aviona koji mora biti posebno opremljen za nošenje takvih projektila. Uprkos tome što je ruska vojska Kinžal pustila u upotrebu 2017. godine, danas samo modifikovani presretači MiG-31 mogu biti njihovi nosači.
Stoga, uprkos opipljivoj potencijalnoj opasnosti od jedne rakete, Rusi nisu u mogućnosti da ih lansiraju mnogo. Osim toga, stručnjaci smatraju da zemlja agresor ima ograničenu količinu ovog naoružanja.
Glavna stvar koju treba znati o Ks-47M2 je da se njegov dizajn ne razlikuje značajno od drugih krstarećih raketa. Ovo je ista bespilotna letilica koja se skoro u potpunosti sastoji od mlaznog motora, rezervoara za gorivo i malih krila. Predviđen je samo za jedan let, na čijem kraju mora da pogodi cilj sa bojevom glavom.
Kinžalska bojeva glava se ne razlikuje od ostalih krstarećih projektila, ima 480 kg eksploziva. Teoretski, raketa može da nosi i malo nuklearno punjenje, ali nije poznato da li je takva opcija realizovana u praksi.
Glavna razlika između hipersoničnih raketa i konvencionalnih je njihov motor, koji je sposoban da ubrza raketu do velikih brzina. Ruski mediji prenose da je Kinžal sposoban da ubrza do brzine od 5.000 km/h za samo nekoliko desetina sekundi, nakon čega njegova brzina nastavlja da raste. Prema riječima Rusije, može da dostigne 14.800 km/h. A efektivni radijus je 3000 km.
Međutim, ove podatke još uvek nisu potvrdili nezavisni stručnjaci. Ako je Kinžal zaista pravi hipersonični projektil, onda mora da postoji zanimljiv fenomen oko njega. Zbog neverovatnog trenja, vazduh u blizini tijela rakete mora da pređe u stanje plazme.
U teoriji, ovo bi trebalo da stvori malo dodatnih radio smetnji, ali takođe ima negativan uticaj na tijelo rakete. U letu, raketa bi trebalo da izgleda kao da je u vatrenoj čauri.
"Ne postoje takva sredstva koja mogu da otkriju i obore tako ultrabrze rakete Kinžal. Ovo je raketa koja leti balističkom putanjom. MiG-31 je isporučuje u gornje slojeve atmosfere, tamo ga lansira i on već leti i spušta se ogromnom brzinom do cilja", rekao je juri Ihnat, šef vazduhoplovnih snaga Ukrajine.