Svijet

AMERIČKI ČERNOBILJ: Posledice iskakanja 50 vagona sa otrovnim hemikalijama APOKALIPTIČNE, voda i vazduh OTROVNI

Autor Anđela Pešić Izvor Kurir

Nekoliko nesreća sa ispuštanjem otrovnih hemikalija dogodilo se širom Amerike početkom februara. Najteža je bila u gradiću u državi Ohajo gdje mještani i dalje strijepe za svoju bezbjednost.

Izvor: PrintScreen Twitter

Posledice se i dalje osjećaju nakon iskakanja voza koji je prevozio toksične hemikalije u blizini granice između Ohaja i Pensilvanije ranije ovog mjeseca. Meštani Istočne Palestine podnose tužbe, a neki dovode u sumnju uvjeravanja zvaničnika da su voda i vazduh zadovoljavajućeg kvaliteta, prenosi Blic.

Iskakanje iz šina i evakuacija

Dana 3. februara, 50 vagona kojima upravlja kompanija "Norfolk Sautern" iskočilo je iz šina u Istočnoj Palestini u Ohaju, gradu sa oko 5.000 stanovnika. To iskakanje je dovelo do velikog požara i guverner Majk Devajn je naredio evakuaciju u nedelju, 5. februara.

"Dogodila se drastična promjena temperature u željezničkom vagonu i sada postoji mogućnost katastrofalnog kvara cisterne koja bi mogla da eksplodira i rasprši smrtonosne gelere više od kilometra okolo", rekao je tada Devajn, dodajući da će oni sa djecom koji odluče da se ne evakuišu biti hapšeni.

Norfolk Sautern" je ispustio toksične hemikalije iz pet oborenih vagona u pokušaju da spriječi veću eksploziju. Hemikalija koja ih je najviše brinula bio je vinil hlorid, bezbojni gas koji se koristi u proizvodnji plastičnih proizvoda.

Prema Nacionalnom institutu za rak, izloženost gasu je povezana sa "sa povećanim rizikom od rijetkog oblika raka jetre (angiosarkom jetre), kao i primarnog karcinoma jetre (hepatocelularni karcinom), raka mozga i pluća, limfoma i leukemije". Hemikalija takođe može da dospije u vodu.

Paralelno sa puštanjem hemikalija, Devajn i guverner Pensilvanije Džoš Šapiro izdali su širu naredbu za evakuaciju za područje oko Istočne Palestine, navodeći: „Proces kontrolisanog oslobađanja uključuje sagorevanje hemikalija iz vagona. To će ispuštati isparenja u vazduh koja mogu biti smrtonosna ako se udišu. Svako ko ostane u crvenom pogođenom području suočava se sa ozbiljnom opasnošću od smrti. Svako ko ostane u žutom pogođenom području izložen je velikom riziku od teških povreda, uključujući opekotine kože i ozbiljno oštećenje pluća".

Dva dana kasnije, Devajn je izdao izjavu da je bezbjedno za stanovnike da se vrate kući, rekavši: "Uzorci kvaliteta vazduha u oblasti nesreće i u obližnjim stambenim četvrtima dosledno su pokazivali očitavanja ispod nivoa bezbjednosnog skrininga. Na osnovu ovih informacija, državni i lokalni zdravstveni zvaničnici su utvrdili da je sada bezbjedno da se članovi zajednice vrate u svoja prebivališta".

Džejms Džastis iz Agencije za zaštitu životne sredine je ponovio ovo, rekavši: "Sva očitavanja bila su u normalnoj koncentraciji. Stotine i stotine podataka pokazuju da je kvalitet vazduha bezbjedan".

Agencija tek treba da objavi potpunu listu hemikalija koje su potencijalno oslobođene u nesreći. Кurt Кolar iz Agencije za zaštitu životne sredine Ohaja rekao je da je incident doveo do uginuća riba, ali da je vodosnabdjevanje grada bezbjedno. Odeljenje za prirodne resurse Ohaja saopštilo je da je procijenjena dužina pogođenog toka približno 15 kilometara i da je izlivanje ubilo oko 3.500 riba.

"Materije jesu ušle u vodu, poduzete su radnje da se to minimizira. To je odmah bilo toksično za ribe, ali sve informacije pokazuju da je voda za piće bezbjedna", rekao je Kolar.

Devajn je rekao da će "Norfolk Sautern" platiti za testiranje privatnih bunara koji snabdevaju seoske domove. Кompanija je prvobitno obećala 25.000 dolara za privremena skloništa evakuisanih.

Bijela kuća je saopštila da će federalni zdravstveni i hitni timovi, kao i predstavnici centara za kontrolu i prevenciju bolesti otići u Istočnu Palestinu. Uzrok iskliznuća vagona još uvijek istražuje Nacionalni odbor za bezbjednost saobraćaja. To je najmanje četvrto ispadanje tereta iz šina u saveznoj državi u poslednja četiri mjeseca u vozovima kojima upravlja "Norfolk Sautern".

Mještani traže odgovore

Iako je istraga još u toku, "Norfolk Saotern" se već suočava sa federalnim i građanskim tužbama stanovnika Istočne Palestine koji zahtevaju odgovornost i nadoknadu za štetu koju su, kako kažu, pretrpili kao rezultat nesreće.

Stotine stanovnika okupilo se na protestu u srednjoškolskoj fiskulturnoj sali tražeći odgovore na to sa kakvim se opasnostima po zdravlje suočavaju.

"Imam tri unuke. Da li ce za pet godina odrasti ovdje i imati rak?", postavila je pitanje Keti Dajk, koja je došla na javni sastanak u srijedu na kojem nisu bili prisutni predstavnici željezničkog operatera.

Gradonačelnik Trent Konavej rekao je da želi da uvjeri 4.700 stanovnika tog grada da su bezbjedni. Međutim, mnogo toga ostaje nepoznato o opasnostima koje predstavljaju toksini po zdravlje ljudi, rekli su stručnjaci. Mnogi stanovnici su se žalili na glavobolje, mučnine i nadražene oči.

Bez obzira na to, državni zdravstveni zvaničnici insistiraju da je Istočna Palestina sigurno mjesto.

Bolesne životinje izazivaju zabrinutost

Ribe nisu jedine životinje koje su uginule iskakanja voza iz šina. Mnogi tvrde da je očigledan uticaj na lokalne divlje životinje razlog za zabrinutost zbog potencijalnih zdravstvenih efekata hemikalija.

Tejlor Holcer, registrovani čuvar lisica koji sa svojom porodicom vodi farmu mleka u blizini zone evakuacije, rekao je prošle nedelje da je jedna od njegovih lisica umrla nakon nesreće, a da su ostale pokazale razne neobične simptome, uključujući nedostatak apetita, dijareju i letargija, kao i natečena lica.

Jutro nakon kontrolisanog puštanja hemikalija iz voza, žena koja živi više od 20 kilometara kaže da je našla svog petla i pet kokošaka mrtve, bez znakova da su napadnuti od strane druge životinje.

Amanda Brešars je rekla da vjeruje da su kokoške ubili oslobođeni toksini čiji se miris osjetio u vazduhu i u njenom kraju. Iako su lokalni zvaničnici insistirali da neprijatan miris nije opasan, Amanda tvrdi da iznenadna smrt njenih pilića sugeriše drugačije.

Bi-Bi-Si u svojoj reportaži iz Istočne Palestine piše da sve više meštana odlučuje da spakuje kofere i preseli se u neki drugi grad.

"Ljudi se uplaše kada čiju vozove. Plaše se da puste djecu i kućne ljubimce napolje, strahuju da ne popiju zagađenu vodu. Posle kovida suočavamo se sa još jednim traumatičnim događajem. To je više od oblaka hemikalija, ovo će trajati generacijama, ovo je naš Černobilj", rekao je jedan mještanin.

Još slučajeva

Još nekoliko incidenata sličnih ovom u Istočnoj Palestini dogodilo se u Americi u februaru. U utorak se kamion koji je prevozio azotnu kiselinu prevrnuo u Arizoni, ispuštajući smrtonosnu hemikaliju u vazduh.

Dan kasnije izbio je požar u rezervoaru za skladištenje hemikalija u Oklahomi. Nakon toga je u četvrtak izbio veliki požar u skladištu u kojem se nalaze plastične saksije u Кisimiju na Floridi.

Događaji su zabrinuli mnogo ljudi, a neki pokušavaju da objasne incidente tražeći vezu među njima.

Tagovi