Svijet

EVROPA SLAVI POBEDU NAD PUTINOM: "IMALI SMO SREĆE!" Zimi se nazire kraj, a u skladištima ima gasa

Autor Mia Radulović Izvor mondo.rs

Zvaničnici Evropske komisije su istakli da su skladišta gasa do pola puna, uprkos ruskim sankcijama.

Izvor: Profimedia

Ruski predsednik Vladimir Putin ne čeka dobre vesti. Politiko piše da imaju pristup novoj proceni Evropske komisije u kojoj se navodi da je Evropa na putu da prebrodi zimu sa više od pola punim skladištima gasa, što znači da će ekonomije EU, uprkos naporima ruskog lidera da zamrzne Evropu prekidom snabdevanja gasom, preživeće i najhladnije mesece bez ozbiljnih oštećenja, a izgleda da će narednu zimu početi u dobroj poziciji da učine isto.

Pre samo nekoliko meseci, zbog prekida isporuka ruskog gasa, Evropa je strahovala da će ove zime ostati bez energenata. Srećom, kombinacija blagog vremena, povećanog uvoza tečnog prirodnog gasa (LNG) i velikog pada potrošnje gasa znači da bi više od 50 milijardi kubnih metara moglo da ostane u evropskim skladištima do kraja marta, prognozira Evropska komisija.

Smanjena potražnja pomogla je skladištima

Visoki zvaničnik Evropske komisije pripisuje uspeh Evrope u obezbeđivanju snabdevanja gasom kombinaciji planiranja i sreće."Dobar deo uspeha rezultat je neuobičajeno blagog vremena i ograničenja kineske proizvodnje zbog kovida“, rekao je zvaničnik, napominjući da su smanjenje potražnje, politike skladištenja i rad na infrastrukturi pomogli Evropi.

Završetak zimske grejne sezone sa velikim rezervama, iznad 50 odsto ukupnog skladišnog kapaciteta EU, znači da Evropa ne treba da se plaši nestašice gasa u kratkom roku. Puna skladišta gasa takođe znače manje brige o energetskoj bezbednosti Evrope sledeće zime.

Pozitivne brojke podupiru optimističniju perspektivu koju su lideri EU predstavili poslednjih dana, a komesar za energetiku Kadri Simson je u utorak rekao da je Evropa "dobila prvu bitku“ u "energetskom ratu“ sa Rusijom. Skladišta u EU, koja su takođe važna za zimsko snabdevanje gasom u Velikoj Britaniji, gde su mogućnosti skladištenja ograničene, bila su popunjena samo 20 odsto krajem prošle godine. Brisel je stoga naložio da se oni dopune do 80 odsto pre ove zime, što zahteva izuzetno skupu kupovinu LNG od strane evropskih kupaca.

Cena gasa je porasla na rekordne nivoe

Tokom sezone punjenja skladišta, veleprodajna cena gasa porasla je na rekordne nivoe, dostižući maksimum od više od 335 evra po megavat satu u avgustu, sa strašnim posledicama po račune domaćinstava, poslovne troškove energije i industrijsku konkurentnost Evrope.

U međuvremenu, cene gasa su, zbog manje brige oko snabdevanja, pale na nešto iznad 50 evra po megavat-času. Evropska unija treba ponovo da napuni 90 odsto svojih skladišta gasa do novembra 2023. godine, a zbog relativno popunjenih skladišta moraće da kupuje manje LNG na međunarodnom tržištu. U proceni Komisije se navodi da je očekivani visok stepen popunjenosti skladišta iznad 50 odsto na kraju ove zimske sezone dobra polazna osnova za 2023/24. U poređenju sa zimskom sezonom 2022, koja su skladišta imala samo 20 odsto gasa u skladištu. , ove godine bi trebalo da bude popunjeno manje od 40 odsto, navodi se u izveštaju.

Analitičari istraživačkog centra Independent Comoditi Intelligence Services rekli su ove nedelje da bi dopuna skladišta ove godine mogla ostati "težak izazov kao i prošle godine“, ali su predvideli da EU sada ima "više nego dovoljno uvoznih kapaciteta da odgovori na izazov“.

Zbog visokih cena potrošači su trošili manje

Pet novih plutajućih LNG terminala instalirano je širom EU — u Holandiji, Grčkoj, Finskoj i dva u Nemačkoj — koji obezbeđuju dodatnih 30 milijardi kubnih metara kapaciteta za uvoz gasa, s tim što će još biti pušteno u rad ove i sledeće godine. Međutim, sposobnost EU da ponovo napuni skladište do novih 90 odsto cilja pre sledeće zime će verovatno zavisiti od kontinuiranog smanjenja potrošnje gasa.

Brisel je odredio dobrovoljni cilj državama članicama da smanje potražnju za gasom za 15 odsto od avgusta prošle godine. Prema poslednjim podacima Komisije, potražnja za gasom je između avgusta i decembra zapravo pala za više od 20 odsto, delom zahvaljujući merama efikasnosti, ali i zato što su potrošači zbog visokih cena trošili manje energije nego inače.

Posle 31. marta, cilj od 15 odsto će možda morati da se produži kako bi se izbegao oporavak potražnje za gasom kako cene padaju. Ministri energetike EU trebalo bi da razgovaraju o ovom pitanju na svoja naredna dva sastanka u februaru i martu.