Zemljotres iste jačine je pogodio Tursku prije 84 godine.
Zemljotres jačine 7,8 stepeni Rihterove skale koji je rano jutros pogodio južnu Tursku najjači je koji je zemlja doživela u više od 100 godina bilježenja, prema Geološkom zavodu Sjedinjenih Država (USGS). USGS je izvijestio da je isto tako snažan zemljotres jačine 7,8 stepeni Rihterove skale pogodio istočnu Tursku 1939. godine, ubivši više od 30.000 ljudi.
Karl Lang, docent na Univerzitetu Džordžija Tek, rekao je za CNN da je područje pogođeno zemljotresom sklono seizmičkoj aktivnosti. "To je veoma seizmički aktivna oblast. Tamo postoji veoma velika zona raseda, ali ovo je veći zemljotres nego što su oni doživjeli u novijoj istoriji", rekao je Lang.
Manje od pet tako jakih zemljotresa godišnje u svijetu
Zemljotresi ove jačine su rijetki, u prosjeku manje od pet godišnje u svijetu. "Ono što je ovdje zaista neobično je da je ovo veoma veliki zemljotres koji je takođe blizu površine“, rekao je Lang. U proteklih 25 godina Tursku je pogodilo nekoliko jakih zemljotresa. Njih sedam je bilo magnitude 7 ili više, ali je jutros bilo najjače, piše CNN.
To je ujedno i najjači zemljotres na svijetu od 2021. godine, kada je zemljotres magnitude 8,1 pogodio udaljeni region u blizini Južnih Sendvič ostrva u južnom Atlantskom okeanu. Tada nije bilo štete.