Zapadni zvaničnici žele da se Indija odvoji od ruskog uticaja, ali ostaje pitanje je da li će ove dugogodišnje bliske veze nestati.
Nakon ruske invazije na Ukrajinu prošlog februara, mnoge od najvećih svetskih demokratija postrojile su se da osude rusku agresiju i uđu u odbranu Ukrajine. Ali ne Indija. Zemlja se uzdržala od ključnih glasanja u Ujedinjenim nacijama i odbila je da osudi svog dugogodišnjeg partnera. Brojne svetske vlade izrazile su frustraciju Nju Delhiju zbog njihovog oklevanja da osudi ono što su smatrali neodbranjivim.
Neki posmatrači su ukazali da kao rezultat toga Indija možda menja pravac – u stvari, videli su znake da Indija konačno razmišlja o prekidu bliskih veza sa Moskvom. U septembru je, međutim, indijski premijer Narendra Modi rekao ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da "današnje doba nije vreme za rat“, primedba koja je ruskom predsedniku zvučala kao upozorenje i koju je američki državni sekretar Entoni Blinken opisao kao "značajnu“.
Politikolog Hepimon Džejkob je ranije u časopisu Foreign Affairs objasnio da se Nju Delhi "povlači iz dugog partnerstva sa Rusijom“ i da želi da se približi SAD. U ovakvom tumačenju događaja Indija okreće leđa Rusiji i zaključuje da treba da ojača veze sa Zapadom.
Ali, kako Samer Lalvani , viši stručnjak u Azijskom centru pri Američkom institutu za mir i viši saradnik u think tank Centru za strategiju i procenu budžeta, navodi u svojoj analizi za Foreign Affairs, barem neka od ovih očekivanja su više težnje i želje nego realne mogućnosti. Američki kreatori politike, kaže on, treba da kreiraju planove zasnovane na realnosti postojanja trajnih indijsko-ruskih veza, za koje je indijski ministar spoljnih poslova S. Džajšankar istakao da su "jake i stabilne“ tokom posete Moskvi u novembru.
Analitičari su u rečima i delima njenih zvaničnika osetili dokaze o pokušaju Indije da se distancira od Rusije. Pri tome, oni ukazuju na Modijev verbalni sparing sa Putinom u septembru, pojedinačne glasove protiv Rusije u UN i otkazivanje kupovine milijardi dolara vrednog ruskog naoružanja, uključujući borbene avione i helikoptere. Međutim, koliko god intrigantni, ističe autor, ovi događaji zapravo ne pokazuju da je Nju Delhi definitivno okrenuo leđa Moskvi.
Vašington post nazvao je Modijeve poruke Putinu "prekorom“ u septembru. Međutim, kako veruje Lalvani, Modijeva izjava je bila manje upozorenje ruskoj politici, a više izraz zabrinutosti zbog rasta cena hrane i energenata. Neke indijske procene upozoravaju na preterano tumačenje Modijevih komentara, primećujući doslednost sa ranijim indijskim stavovima u kojima se kritikuju skupi efekti rata na globalni jug.
Indija je stala na stranu Zapada u nekim proceduralnim glasanjima u UN, poput onog u septembru da se ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom omogući obraćanje Generalnoj skupštini UN. Ali ona je ponovo bila uzdržana na daleko važnijem oktobarskom glasanju o ruskoj nezakonitoj aneksiji četiri ukrajinska regiona.
Istina je i da je Indija ranije ove godine otkazala nekoliko ugovorenih kupovina ruskog naoružanja, poput borbenog aviona MiG-29, ali ta odluka je imala manje veze sa Rusijom, a više sa pokušajem povećanja domaće proizvodnje naoružanja. Indijska vlada je već planirala da otkaže te ugovore - zajedno sa kupovinom aviona Boeing P-8I od SAD - mesecima pre ruske invazije, da bi umesto toga prešla na upotrebu domaće vojne opreme kao deo svoje inicijative "Samopouzdana Indija".
Ali Indija nije otkazala druge velike kupovine ruskog naoružanja, kao što su sistem protivvazdušne odbrane S-400, stelt fregate i nuklearne podmornice, koje će Nju Delhi decenijama držati vezan za Moskvu. Prema tome, Indija ne može da prekine bliske veze sa Rusijom – Kremlj igra previše važnu ulogu u indijskim geopolitičkim proračunima, održava i jača veliki deo indijskog vojnog arsenala, i ostaje popularan među indijskim političkim elitama.
Uprkos trajnim vezama Indije sa Rusijom, njeno strateško partnerstvo sa Sjedinjenim Državama takođe ima ubedljivu logiku. Indija zna da se SAD ističu kao najvažniji partner kada je u pitanju njen ekonomski i tehnološki razvoj. Vašington ima još mnogo da dobije od aktivne saradnje Nju Delhija. Zapadni kreatori politike su se u velikoj meri kladili na Indiju kao najvažniju 'sving državu' u međunarodnom sistemu, koja će uravnotežiti uspon Kine i podržati poredak zasnovan na pravilima.
Ako kreatori američke politike mogu da nastave da računaju na to da će Indija smisleno i vidljivo izbalansirati situaciju u vezi sa Kinom u svom susedstvu, Vašington će biti podnošljiviji da prihvati cenu trajnog partnerstva Indije sa Rusijom, zaključuje Samir Lalvani.