Krađe u prodavnicama porasle su za 18 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a njihova inflacija je u decembru dostigla rekordnih 14,7 odsto.
Hrana se masovno krade i iz supermarketa, a ono što je do nedavno bilo nezamislivo postalo je svakodnevnica u londonskim radnjama: zbog ogromnih gubitaka na novčanim primanjima, trgovci su masovno počeli da stavljaju katance na brojne prehrambene proizvode, čak i na mlijeko, sir i jaja.
Do sada smo takvu zaštitu vidjeli samo na luksuznim tehničkim proizvodima i odjeći, ali da će osnovne životne namirnice biti zaključane, a to je već nešto novo.
U poslednje vrijeme najviše se krade meso šnicle. Kako piše Miror, u Tesko prodavnici u centru Londona počeli su i da zaključavaju frižidere. Stavili su im katance kako bi spriječili mušterije da sami uzmu meso i sprečili potencijalne lopove da ga ukradu i kasnije jeftino preprodaju.
Na frižider su stavili tablu na kojoj se kupci pozivaju da se jave prodavcima ako im zatreba komad mesa, a sličnu praksu uvele su i druge prodavnice širom Velike Britanije.
Tako su prodavci u Aldijevoj radnji u istočnom Londonu objasnili novinaru Hariju Valopu zašto su odresci „dostupni samo na zahtjev“.
- Ako ih razotkrijemo bez zaštite, odmah se kradu.
Stručnjaci kažu da je problem ozbiljan i da bi kradljivci bifteka mogli da koštaju prodavnice i do 15 odsto njihovog profita.
Profesor Džošua Bamfild iz Centra za istraživanje maloprodaje rekao je da su lopovi ciljali na odreske jer ih je tako lako prodati.
- Mogu da ih prodaju od vrata do vrata ili, ako uzmu dovoljno, da ih prodaju kafanama - kaže on.
Fotografije pančete i kobasica pod ključem masovno se objavljuju na Tviteru.
- Ovo mora da je šala! Spavali smo tako slabo - komentarišu ljudi...