Svijet

KINA ĆE BITI OGOLJENA, UŠLA U NEPOVRATAN PROCES: Ovo se nije desilo od Velike gladi, "svijet je neće prepoznati"

Autor Mirela Ljumić Izvor mondo.rs

Koronavirus u Kini uticao je na demografsku sliku ove najmnogoljudnije azijske zemlje.

Izvor: Printscreen/Youtube/PBS NewsHour

Kina je prošlog mjeseca naglo ukinula svoj režim nulte stope kovida i dozvolila da se virus slobodno širi. Medicinske ustanove bile su preplavljene osobama koje su zaražene kovidom, a to je bila kap koja je prelila čašu. 

Uvid u posledice koje je pandemija ostavila na demografiju Kine mogao bi se pojaviti kada zemlja objavi zvanične podatke o broju stanovnika za 2022. godinu 17. januara.

Neki demografi očekuju da će populacija Kine 2022. godine doživjeti svoj prvi pad od Velike gladi 1961. godine, duboku promjenu sa dalekosežnim posledicama po globalnu ekonomiju i svjetski poredak. Broj novorođenčadi za 2022. trebalo bi da padne na rekordno nizak nivo, ispod 10 miliona od prošlogodišnjih 10,6 miliona beba – što je već 11,5 odsto manje nego 2020. godine.

"Kina je ušla u dug i nepovratan proces“

"Ovim istorijskim zaokretom Kina je ušla u dug i nepovratan proces opadanja stanovništva, po prvi put u kineskoj i svjetskoj istoriji“, rekao je Vang Feng, profesor sociologije na Univerzitetu u Kaliforniji.

"Za manje od 80 godina stanovništvo Kine moglo bi da se smanji za 45 odsto. Tada će to biti Kina koju svijet neće priznati“, rekao je on.

Ukupna populacija Kine povećala se za 480.000 na 1,4126 milijardi u 2021. Ujedinjene nacije predviđaju da će kinesko stanovništvo ove godine početi da opada pošto Indija preuzima mjesto najmnogoljudnije zemlje na svijetu.

Eksperti UN predviđaju da će se kinesko stanovništvo smanjiti za 109 miliona do 2050. godine, što je više nego trostruko u odnosu na prethodnu prognozu za 2019. Dok devet od 10 najnaseljenijih zemalja svijeta doživljava pad nataliteta, stopa fertiliteta u Kini 2022. bila je 1,18, što je najniža i znatno niža stopa standarda OECD-a 2,1 za stabilnu populaciju.

Izvor: Kineski radio internacional

Zemlja, koja je nametnula politiku jednog djeteta od 1980. do 2015. godine, zvanično je priznala da je prošle godine bila na ivici demografskog pada, kada je Nacionalna zdravstvena komisija saopštila da bi stanovništvo moglo da počne da opada pre 2025. godine. U oktobru je predsjednik Si Đinping rekao da će vlada donijeti dalje politike za povećanje nataliteta u zemlji.

Brzo starenje usporava kinesku ekonomiju

Od 2021. godine vlasti su uvele mjere uključujući poreske olakšice, duže porodiljsko odsustvo, poboljšano zdravstveno osiguranje i stambene subvencije kako bi podstakle ljude da imaju više djece. Uticaj ovih mjera je do sada bio slab.

Brzo starenje usporava kinesku ekonomiju, smanjuje prihode i povećava nacionalni dug... Kina stari brže nego što se bogati“, ističe on. Marfi, 22-godišnja studentkinja Pekinškog univerziteta za komunikacije u Kini, rekla je da neće moći da priušti dijete zbog spore ekonomije.

Gašenje prošle godine usporilo je privredu na jednu od najnižih stopa rasta u skoro pola vijeka. "Pandemija je učvrstila moje mišljenje“, rekla je Marfi, koja je samo rekla svoje ime. "Čak i da mogu da sastavim kraj s krajem sa svojim životnim troškovima, zašto bih želio da imam djecu?“ upitala.

Tagovi