Svijet

NAJMODERNIJI BROD SA HIPESONIČNIM RAKETAMA CIRKON JE ZAPLOVIO! Šojgu i Putin na direktnoj vezi, da li mogu napasti?

Autor Mirela Ljumić Izvor mondo.rs

Najmoderniji brod naoružan hipersoničnim projektilima Cirkon je krenuo do Sredozemnog mora.

Izvor: Youtube/ LA MAGRA/SPUTNIK/screenshot

Ruski predsjednik Vladimir Putin poslao je jedan od najmodernijih ratnih brodova svoje zemlje naoružan naprednim hipersoničnim projektilima na dugo putovanje kroz Atlantski okean do Sredozemnog mora i Indijskog okeana, javili su u srijedu ruski državni mediji.

Fregata Admiral Gorškov krenula je u sredu iz neimenovane luke na sjeveru Rusije nakon što je Putin razgovarao sa komandantom broda i ministrom odbrane Sergejem Šojguom putem video veze, navodi se u izvještaju novinske agencije TASS. Putin se hvalio da je brod nosio hipersonične rakete Cirkon, oružje dugog dometa koje putuje pet puta brže od zvuka i koje je teže otkriti i presresti.

"Ne postoji ništa slično ni u jednoj zemlji na svijetu“, rekao je Putin, prenosi TASS. "Siguran sam da će tako moćno oružje pouzdano zaštititi Rusiju od potencijalnih spoljnih prijetnji i pomoći u obezbjeđivanju nacionalnih interesa naše zemlje“, dodao je on.

Rusija je testirala sistem Cirkon krajem 2021. godine, pucajući sa "Admirala Gorškova“ u Bijelom moru i pogađajući pomorski cilj udaljen više od 400 kilometara, prema tadašnjim izvještajima. Trenutna misija bi bila njeno prvo raspoređivanje u potencijalnoj borbenoj situaciji. "Glavni napori tokom kampanje biće usmjereni na suzbijanje ruskih prijetnji, održavanje regionalnog mira i stabilnosti zajedno sa prijateljskim zemljama“, rekao je Šojgu u izveštaju TASS.

Rat Rusije protiv susedne Ukrajine sada je u 10. mjesecu, ali taj sukob nije posebno pomenut u izvještaju TASS. A da li bi projektil Cirkon mogao da se iskoristi u tom ratu, neizvjesno je. Ako radi kao što ga prikazuju Rusi, to je strašno oružje.Savez za zastupanje protiv raketne odbrane sa sjedištem u SAD kaže da je Cirkon "manevarska protivbrodska hipersonična krstareća raketa“ sa dometom negde između 500 i 1.000 kilometara.

Alijansa kaže da je njegova brzina postavljena na 8 maha, ili skoro 9.900 kilometara na sat (6.138 mph). Hipersonična se definiše kao svaka brzina iznad 5 maha (3836 mph). "Ako su te informacije tačne, projektil Cirkon bi bio najbrži na svijetu, što bi činilo gotovo nemoguće odbraniti se samo zbog svoje brzine“, navodi alijansa na svojoj veb stranici.

Sajt takođe ukazuje na plazma oblak rakete kao još jednu "vrednu“ osobinu. "Tokom ljeta, projektil je potpuno prekriven oblakom plazme koji apsorbuje sve zrake radio frekvencija i čini raketu nevidljivom za radare. To omogućava da projektil ostane neotkriven na putu do cilja“, kaže se.

Dodajte tome i sposobnost Cirkona da promijeni svoju putanju leta i on postaje izuzetno strašno oružje. Ali korišćenje raketa Cirkon na brodu Admiral Gorškov protiv ciljeva u Ukrajini je logistički izazov.

Iz ruske perspektive, optimalni domet za oružje bi bio od Crnog mora do juga Ukrajine. Ali da bi stigao tamo, ruski ratni brod bi morao da prođe kroz moreuz Bosfor koji kontroliše Turska, a Ankara je od ranih faza rata u Ukrajini govorila da neće dozvoliti takav pristup stranim pomorskim brodovima.

Dok bi admiral Gorškov teoretski mogao da puca na Ukrajinu sa sjevernog dijela Mediterana, put do Ukrajine bi išao preko zemalja NATO-a, što bi se smatralo velikom eskalacijom ruske agresije.

TASS je naveo da je Gorškov takođe naoružan krstarećim raketama Kalibr-NK, oružjem koje ima domet do 2.500 kilometara (1.553 milje), prema projektu CSIS za odbranu od raketa. Ali to oružje, čak i sa većim dometom, suočilo bi se sa istim problemima kada bi dospjelo u Ukrajinu kao i Cirkoni.

Ipak, raspoređivanje Admirala Gorškova dalo je Putinu nešto pozitivno za razgovor usred velikih ruskih gubitaka protiv Ukrajine, uključujući jedan od njenih najcenjenijih ratnih brodova, Moskvu, koji je potopljen prošlog aprila u, kako Ukrajina kaže, napadu njenih raketnih snaga.

Analitičar Karl Šuster rekao je da raspoređivanje predstavlja političku izjavu za Putina koliko i vojnu.

"On pokušava da pokaže da Rusija ostaje globalni igrač uprkos troškovima i međunarodnoj osudi njegovog napada na Ukrajinu“, rekao je Šuster.

„On može da pokaže domaćoj publici da međunarodna reakcija nije tako efikasna kao što se navodi u zapadnim medijima i da Rusija i dalje ima prijatelje u ključnim oblastima“, rekao je Šuster. "Na međunarodnom planu on signalizira da sankcije nisu uticale na sposobnost ruske mornarice da djeluje i da ona ostaje globalna pomorska sila.

Putin je pohvalio svoju vojsku prilikom raspoređivanja, navodi TASS.

„Ovo je veliki zajednički rad, koji je završen dobrim, očekivanim rezultatom“, rekao je Putin.

„Nastavićemo da razvijamo borbeni potencijal Oružanih snaga, pravimo napredne modele naoružanja i opreme koji će čuvati bezbednost Rusije u narednim decenijama. Ovo je oružje koje obećava“, rekao je Putin u izveštaju TASS.