Svijet

PROCURILO PISMO UZBUNJIVAČA, Rusija prije Ukrajine htjela da napadne OVU silu! Već su bili u ratu...

Autor Kristina Milović Izvor mondo.rs

Planovi ruskog napada su možda bili povezani sa dugogodišnjim teritorijalnim sporom oko strateški važnih Kurilskih ostrva.

Izvor: MONDO/Nemanja Stanojčić

Uzbunjivač u ruskoj Federalnoj službi bezbjednosti (FSB) podijelio je pismo koje je procurilo za Newsweek u kojem se tvrdi da se Rusija "prilično ozbiljno pripremala za lokalizovani vojni sukob sa Japanom“ u avgustu 2021., samo nekoliko mjeseci prije nego što je odlučila da pokrene potpunu invaziju na Ukrajinu.

Planovi napada su možda bili povezani sa dugogodišnjim teritorijalnim sporom oko strateški važnih Kurilskih ostrva, koja su okupirana od strane Rusije, a pravo na njih polaže Japan.

Rusija i Japan su se ranije borili u onome što je sada poznato kao Rusko-japanski rat 1904-1905. Rat se završio pobjedom Japanskog carstva i zadao ozbiljan udarac Ruskom carstvu. Sukob se vodio zbog suparničkih ekspanzionističkih ambicija u Kini i Koreji, a počeo je nakon odbijanja ponude Japana da ograniči svoje ambicije na Koreju i istovremeno dozvoli Rusiji da preuzme teritoriju u Kini. Japan je 8. februara 1904. pokrenuo iznenadni napad na Port Artur, oblast Kine koja je iznajmljena Rusiji nakon što je prethodno bila okupirana od strane Japana.

Rusija je odbacila raniji predlog Japana za prekid vatre, pogrešno vjerujući da će njena nadmoćna mornarica lako poraziti Japan. Međutim, Rusija je poražena u nizu bitaka vođenih na kopnu i na moru. Rat je konačno okončan 5. septembra 1905. potpisivanjem Portsmutskog ugovora, u kojem je posredovao američki predsjednik Teodor Ruzvelt. Procjenjuje se da je tamo život izgubilo 120.000 Rusa i 86.000 Japanaca. Istoričari kažu da je poraz Rusije u tom ratu imao dalekosežne posledice po svijet.

"Ponižavajući poraz Rusije u rusko-japanskom ratu 1904-1905 imao je duboke posledice“, navodi se u radu iz 2016. objavljenom u časopisu Foreign Polici Analisis. „Na domaćem planu, to je ubrzalo revolucionarno nezadovoljstvo u Rusiji i poboljšalo nacionalni imidž Japana kao moderne države. Na međunarodnom planu, rat je razbio dugotrajna uvjerenja o evropskoj vojnoj dominaciji, izazvao veliki gubitak prestiža za Rusiju, otklonio sve sumnje u status Japana kao države, najnovije velike sile i redefinisao odnos snaga na Dalekom istoku“, dodaje se.

Naučnici vjeruju da je rusko-japanski rat takođe "postavio scenu“ za Prvi i Drugi svjetski rat, a neki ga nazivaju „Nultim svjetskim ratom“, prema Histori.Com.

Ovog mjeseca, propagandista Kremlja Vladimir Solovjov uporedio je gubitak Rusije u rusko-japanskom ratu sa daleko skorijim povlačenjem ruskih trupa iz Hersona u Ukrajini.

Rusija, kao dio Sovjetskog Saveza, bila je među savezničkim snagama koje su pobijedile carski Japan i druge sile Osovine u Drugom svjetskom ratu. U avgustu 1945, dok je američka vojska bacala atomske bombe na Japan, Sovjetski Savez je odvojeno napao područje Kine pod kontrolom Japana i zauzeo Kurilska ostrva, koja su od tada ostala sporna. U avgustu 2021, FSB je skinuo tajnost sa informacija o brutalnom mučenju sovjetskih građana od strane japanskih specijalnih službi tokom Drugog svjetskog rata.

Zviždač FSB-a je sugerisao da je ovo dio "informativne kampanje protiv Japana“ koja bi mogla da se iskoristi da se obuče Rusi za planirani napad 2021.