U toku je G20 samit na Baliju, a dok je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski držao govor, šef ruske diplomatije Sergej Lavrov je navodno bio u hotelskoj sobi.
Na Baliju se od ponedeljka održava G20 samit na kojem se nalaze svi svjetski lideri kako bi razgovarali o aktuelnim geopolitičkim pitanjima. Ima mnogo tema koje brinu najviše svjetske sile - inflacija, rat u Ukrajini, nuklearno naoružanje, klimatske promjene, energija,... U ponedjeljak su tročasovni sastanak održali predsjednici Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden i predsjednik Narodne Republike Kine Si Đinping.
Danas se putem video linka obratio i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski koji je poručio svjetskim liderima da je vrijeme da se rat zaustavi. Otkrio je i koji su uslovi za rusku stranu da se rat što prije obustavi, piše “ukrinform.net”.
Rusija se bori da spriječi diplomatsku izolaciju na samitu G20 koji se održava na indonežanskom ostrvu Bali, dok su njeni tradicionalni saveznici, Kina i Indija, počeli da se distanciraju od rata u Ukrajini, za koji se u nacrtu saopštenja sa samite navodi da je nanio neopisivu ekonomsku štetu cijelom svijetu.
Narendra Modi, indijski premijer i Si Đinping, predsednik Kine, izrazili su zabrinutost zbog rata, piše britanski "Gardijan", dok su se američki zvaničnici zalagali da u konačnom saopštenju za medije i javnost još više okrivi Rusija. U nacrtu saopštenja se navodi da je "većina članica oštro osudila rat u Ukrajini“ i naglašava da "on izaziva ogromnu ljudsku patnju i pogoršava postojeće krhkosti u globalnoj ekonomiji“. Domaćin samita, Indonezija, pokušava da svede reference na rat na minimum, tvrdeći da G20 nije bezbjednosni forum i da će ponavljanje dobro poznatih stavova sprečiti napredak po pitanjima kao što su globalni dug i oporavak posle pandemije.
Šta su članice G20 rekle o ratu u Ukrajini?
Ruski ministar spoljnih poslova i šef diplomatije Sergej Lavrov je optužio Kijev da uvlači temu rata na samit. Takođe, dodao je da su uslovi Ukrajine za prekid rata neadekvatni. Lavrov je, prema nezvaničnim informacijama, navodno već napustio G20 samit!
Predsjednik Indonezije Joko Vidodo je pozvao na jedinstvo zemalja članica samita. Rekao je da druga opcija trenutno ne postoji.
"Ne smijemo da dijelimo svijet na djelove. Ne smemo dozvoliti da svijet sklizne u novi hladni rat", rekao je predsjednik Indonezije.
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden je razgovao sa predsjednikom Narodne Republike Kine Si Đinpingom. Obojica su zaključili da se nuklearni rat nikada ne bi smio voditi.
Premijer Indije Narendra Modi je apelovao na lidere zemalja članica G20 da se vrate diplomatiji kako bi se rat što prije okončao. Naveo je da se mora pronaći put da se obustave vatrena dejstva i da se rat riješi diplomatskim putem.
Riši Sunak, premijer Velike Britanije, je osudio rusku "invaziju" na Ukrajinu koja je počela 24. februara 2022. godine. Prema njegovim riječima, taj postupak Rusije je direktan prekršaj kršenja teritorijalnog integriteta i suvereniteta jedne države (misli se na Ukrajinu).
"Svi zavisimo od ovih principa. Oni su fundamentalne stvari međunarodnog reda. Mora se to poštovati. Primjetno je da nema predsjednika Rusije Vladimira Putina. Možda bi sve bilo drugačije, možda bismo riješili problem da je on prisutan", naveo je premijer Velike Britanije.
Predsjednik Francuske Emanuel Makron je kao ključnu tačku istakao važnost saradnje Pariza i Pekinga. Naveo je da je ta saradnja ključna kako bi se prevazišla kriza u Ukrajini.
Njemački kancelar Olaf Šolc je naveo da je rat Rusije protiv Ukrajine apsolutno neprihvatljiv i da nuklearno oružje ne smije da se koristi. Šolc je rekao da će nastaviti da pokušava sa direktnim pregovorima sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom o kraju rata.