U Ankari su se sastali šefovi CIA Vilijema Bernsa i njegovog kolege Sergeja Nariškina.
Šefovi američkih i ruskih špijuna sastali su se licem u lice kako bi razgovarali o nuklearnoj prijetnji Moskve u Ukrajini i američkim zatvorenicima koje Rusija "nepravedno“ drži. Razgovori između direktora CIA Vilijema Bernsa i njegovog ruskog kolege Sergeja Nariškina održani su u ponedeljak u glavnom gradu Turske, Ankari.
Kremlj je rekao da su razgovori došli kao "inicijativa američke strane". To je javni sastanak na najvišem nivou između zvaničnika od ruske invazije na Ukrajinu. Bijela kuća je saopštila da gospodin Berns – koji je bio američki ambasador u Rusiji između 2005. i 2008. i govori ruski – ne pregovara o završetku rata.
Njegova poruka je bila "o posledicama upotrebe nuklearnog oružja od strane Rusije“ i riziku "eskalacije do strateške stabilnosti“, navodi se u saopštenju Bele kuće. Poslednjih mjeseci, SAD su u više navrata upozoravale Moskvu da ne koristi taktičko nuklearno oružje u Ukrajini, usred nagovještaja Kremlja da bi ona mogla biti voljna da to učini.
U septembru je ruski predsjednik Vladimir Putin optužio Zapad da želi da uništi Rusiju, ističući da će upotrijebiti "sva raspoloživa sredstva" da zaštiti njenu teritoriju, u onome što se smatralo prikrivenom prijetnjom upotrebom nuklearnog oružja. SAD su rekle da će prijetnje shvatiti ozbiljno.
Sastanak između gospodina Bernsa i gospodina Nariškina, šefa ruske Spoljne obavještajne službe (SVR), potvrdio je portparol turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana – koji se od februarske invazije pojavio kao ključni posrednik između Rusije i zapadnih zemalja. U saopštenju Bijele kuće se ističe da gospodin Berns ne "vodi pregovore bilo koje vrste“ i kaže da će se Vašington "čvrsto držati našeg fundamentalnog principa: ništa o Ukrajini bez Ukrajine“.
To dolazi u trenutku kada se američki predsjednik Džo Bajden sastao sa svojim kineskim kolegom Si Đinpingom uoči samita G20 na Baliju u Indoneziji. Par je "podvukao svoje protivljenje upotrebi ili prijetnji upotrebe nuklearnog oružja u Ukrajini“, navodi se u saopštenju Bijele kuće. U saopštenju kineskog ministarstva spoljnih poslova navodi se da je Si rekao Bajdenu da se nuklearno oružje ne smije koristiti i da se nuklearni ratovi ne mogu voditi.
U saopštenju Bijele kuće o američko-ruskom sastanku se takođe navodi da zvaničnici razgovaraju o pitanju američkih državljana koji su "nepravedno" pritvoreni u Rusiji. U avgustu je američka košarkaška zvezda Britni Griner osuđena na devet godina zatvora zbog šverca i posjedovanja ulja kanabisa. Prošle nedelje je premještena u kaznenu koloniju.
Dok je upotreba kanabisa u Rusiji nelegalna, Moskva je optužena da koristi gospođu Griner "kao političkog pijuna“. Krajem jula, Bajdenova administracija je predložila razmjenu zatvorenika sa Rusijom kako bi se obezbijedila oslobađanje gospođe Griner, kao i bivšeg marinca Pola Vilana, koga Moskva optužuje za špijunažu.
Ambasador Rusije u SAD Anatolij Antonov sastaće se u utorak sa zvaničnicima Bele kuće kako bi razgovarali o tretmanu Rusa u američkim zatvorima, saopštila je ruska ambasada. Govoreći nakon njenog prebacivanja u kaznenu koloniju, sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan Pjer rekla je da su SAD "nepokolebljive“ u pokušajima da oslobode nju i druge zatočene Amerikance.
Jedna od uloga šefova obavještajnih službi je da obavljaju tajne kontakte i komunikaciju preko kanala, a gospodin Berns je igrao posebno važnu ulogu u tome sa Rusijom – poslat je nekoliko mjeseci prije ruske invazije na Ukrajinu da dostavi upozorenje o mogućim posledicama.
Tačan sadržaj razgovora u Ankari je nepoznat - portparol CIA je rekao da nikada ne razgovaraju o angažmanima direktora u inostranstvu - ali sastanak dolazi u važnom trenutku u sukobu nakon pada Hersona i pitanja kako će Moskva odgovoriti na ovaj neuspijeh.