Izborni dan u SAD odvija se bez većih problema na biračkim mjestima, a nadzor je posebno pooštren nakon dvije godine lažnih tvrdnji i teorija zavjere o tome kako se glasa i kako se broje glasovi, prenosi Glas Amerike.
Bez većih problema na biračkim mjestima
Ipak, registrovane su manje nepravilnosti - u jednom okrugu u Nju Džerziju nije radila mašina za glasanje, kao i na jednom biračkom mjestu u Arizoni, dok su u Pensilvaniji neka birališta otvorena kasnije jer se zaposleni nisu pojavili na vrijeme. Zvaničnici u Arizoni objasnili su da glasači imaju izbor - ako ne radi mašina, mogu da ubace glasački listić u osiguranu kutiju ili da odu na drugo biračko mjesto ako ne žele da čekaju.
"Takve stvari se dešvaju u svakom izbornom ciklusu, i nisu mnogo zabrinjavajuće", kaže Suzana Gudman, iz organizacije za zaštitu biračkog prava Komon kos.
Od prošlih izbora 2020. godine, bivši predsjednik Donald Tramp i njegovi saradnici, usadili su duboko nepovjerenje u birače tvrdnjama da su izbori bili pokradeni. Zbog toga je poljuljano i povjerenje u demokratiju i izborni sistem, a neke države su uvele i restrikcije na glasanje poštom ili dodatne provjere identiteta birača prije nego što glasaju.
Širom SAD građani glasaju na izborima koji se održavaju na polovini predsjedničkog mandata Džoa Bajdena. Bira se svih 435 članova Predstavničkog doma i 35 od ukupno 100 članova Senata, 36 od 50 guverenera, kao i drugi zvaničnici na nivou saveznih država.
Više od 40 miliona Amerikanaca je već glasalo - ili poštom ili ranije - u državama gdje je to omogućeno. Ako je vjerovati posljednjim anketama, Republikanska stranka je na putu da ostvari značajan uspjeh na izborima - a navodno je pitanje samo da li će to biti mali ili veliki crveni talas ili cunami. Najvažnije pitanje je svakako ko će imati većinu u Kongresu, koji trenutno kontrolišu demokrate. Očekuje se da će republikanci osvojiti većinu u Predstavničkom domu, dok je trka za kontrolu nad Senatom neizvesnija, i zavisiće od rezultata izbora u nekoliko ključnih država – među kojima su Pensilvanija, Džordžija, Arizona i Nevada. Zbog tijesnih izbora u odlučujućim američkim državama, i produženog roka za brojanje glasova u nekim državama, moguće je da će konačni rezultati biti poznati tek za nekoliko dana ili čak nedjelja.