Svijet

HLADAN TUŠ ZA ŠOLCA U PEKINGU? Susret dvije SILE nije prošao po planu, Si ne drži leđa Putinu - Rusija bez saveznika?

Autor Anđela Pešić Izvor mondo.rs

Njemački kancelar Olaf Šolc je bio u jednodnevoj posjeti predsjedniku Narodne Republike Kine Si Đinpingu u Pekingu. Susret dvojice lidera svojih zemalja je podigao veliku prašinu.

Izvor: Kineski radio internacional

Kancelar Njemačke Olaf Šolc je bio u u petak u jednodnevnoj posjeti predsjedniku Narodne Republike Kine Si Đinpingu. Predsjednik Kine je potvrdio svoj mandat, ali susret dvojice lidera je izazvao veliku buru širom svijeta. Na društvenim mrežama se pojavio snimak svečanog susreta dvojice lidera u Velikoj sali naroda. Prilikom prvog kontakta, na snimku se vidi "uzdržanost" kineskog predsjednika. Politički analitičari smatraju da je izostavljeno srdačno pozdravljanje, odnosno rukovanje koje predstavlja standard u ovakvim bilateralnim susretima.

Prema riječima stručnjaka, posjeta Šolca Pekingu se smatra kao pokušaj normalizacije odnosa dveju zemalja zbog njemačke šefice diplomatije Analene Berbok koja je uoči Šolcove posjete rekla da se greške Njemačke iz prošlosti u odnosima sa Rusijom ne smiju ponoviti. Navodno je kineski predsjednik "podsjetio" njemačkog kancelara Olafa Šolca da je on došao na vlast uz obećanje da će promijeniti spoljno-politički kurs Njemačke prema Narodnoj Republiki Kini. To nije sve jer je njemački kancelar napisao tekst za portal "Politiko" u kojem je naveo da Berlin mora da promijeni način na koji se odnosi prema Pekingu zbog toga što se, prema njegovom mišljenju, Kina vraća na otvoreniji "marksističko-lenjinistički" put.

U tom tekstu, Šolc je "branio" svoje putovanje u Kinu. Naglasio je da će njemačke kompanije morati da preduzmu odlučnije korake u smanjivanju "rizične zavisnosti" u industrijskim lancima snadbjevanja. To se prije svega odnosi na "najsavremenije tehnologije". Šolc je takođe primjetio da kineski predsjednik navodno sprovodi takvu politiku da inicira zavisnost međunarodnih kompanija od Kine.

"Ishod upravo završenog Kongresa Komunističke partije je nedvosmislen: marksizam i lenjinizam zauzimaju mnogo širi prostor nego u odlukama prethodnih kongresa... Kako se Kina mijenja, tako i način na koji se odnosimo prema ovoj zemlji mora promjena“, rekao je kancelar Njemačke, Olaf Šolc.

Olaf Šolc je navodno prvi lider Evropske unije koji je došao u Peking nakon uspješnog sazivanja 20. Nacionalnog kongresa Komunističke partije Kine. Kineski predsjednik Si Đinping rekao je Šolcu da dvije velike zemlje, sa velikim uticajem, treba da rade zajedno "u vremenu promjena i nestabilnosti“ i da više doprinose globalnom miru i razvoju. Šolc je naglasio da se njegova zemlja nada da će održati komunikaciju i koordinaciju sa Kinom kako bi bolje zaštitila regionalni i svjetski mir i bezbjednost. Dvojica lidera su razmijenila mišljenja i o krizi u Ukrajini. Prema riječima predsjednika Kine, ta poseta će dodatno unaprijediti međusobno razumjevanje i povjerenje između dvije strane, produbiti saradnju u različitim oblastima i dati dvijema stranama priliku da planiraju dalji rast bilateralnih veza.

"Kina podržava Njemačku i Evropsku Uniju u igranju važne uloge u promovisanju mirovnih pregovora i izgradnji uravnoteženog, efikasnog i održivog evropskog bezbjednosnog okvira", rekao je Si.

Tagovi