Svijet

ZVALI SU IH FENOMENOM IRAČKO-IRANSKOG RATA! Motociklima su jurili kroz minska polja! Većina bili dječaci, otišli u smrt

Autor Mia Radulović Izvor Kurir

Na protestima u Iranu koji već traju više od mjesec dana koji su buknuli, kada je vjerska policija na smrt brutalno pretukla više žena veliku ulogu u suzbijanju imale su motociklističke jednice Basidža, kako prenosi Kurir.

Izvor: kurir/foto/printscreen youtube

Naime, radi se o elitnoj iranskoj jednici, koja je slična Iranskoj revolucionarnoj gardi Pasdaranima. Svoj pečat dobili su u vrijeme iračko-iranskog rata 1980-1988. kada su i nastali, a ostali su upamćeni po tome što su motociklima marke "Kavasaki" i "Jamaha" pred svaku iransku ofanzivu jurili kroz minska polja otvarajući prolaz za juriš Pasdarana i jedinica regularne iranske vojske.

iransko-iracki rat
Izvor: youtube/RashidKhafan

Decenijama kasnije preuzeli su specijalne policijske zadatke sa posebnim naglaskom na razbijanje demonstracija u čemu su se najviše istakli u nekoliko navrata od 2017. godine do danas, prenosi Kurir.

Nazivali su ih fenomenom Iračko-iranskog rata. Naime, oni su bez pogovora, bez oprašatanja, bez buke i bježanja na poziv vrhovnog iranskog vjerskog vođe ajatolaha Homeninija otišli u rat. Među Basidžima bilo je dosta dječaka starih od 12 do 17 godina koji su stradali u tim jurišima.

Ostali su upamćeni po tome što su nosili zelene uniforme i preko čela crvenu traku sa pozivom trećeg imama Huseina na osvetu.

Kao što smo gore pomenuli oni su motociklima jurili kroz minska polja otvarajući prolaz za Pasdarane i ostale iranske jedinice. Basidži su imali motocikle marke Jamaha i Kavasaki..

Svaki drugi borac osim automatske puške nosio je i RPG 7. da bi posle prolaza kroz minsko polje ako prežive ispalili projektil ka prvim iračkim jedinicama, kako piše Kurir.

U osam godina rata stradalo je desetine hiljada mladića od kojih je većina bila maloljetnika..

Njihova pojava ledila je krv u žilama izmorenih iračana.

Prije svakog polaska čitali su kuranske sure do transa.. Hido Biščević zagrebački novinar i bivši ambasador Hrvatske u Srbiji u svojoj knjizi "Krv na vodi", koja je nastala dok je bio reporter i ratni izvještač zagrebačkog Vijesnika na Bliskom istoku opisao je Basidže na dvije strane svoje knjige : " Nikada nikome neće biti sasvim jasno je li riječ o kolektivnoj opsjeni ili zbiru pojedinačnih strahova. Ali sjutradan ujutro, poređani u prijeteće redove, ovi noćni vjernici krenuli su prema minskim poljima zastrašujuće sabrani i mirni..."