Ovo niko nije očekivao - da se neko tako javno usprotivi onome što radi Vladimir Putin.
U emisiji na ruskoj državnoj televiziji, učesnici su razgovarali o nedavnom ruskom napadu na ukrajinsku elektroenergetsku infrastrukturu, a jedan od panelista počeo je da kritikuje ruske akcije i bombardovanje ukrajinskih elektrana, što je navelo voditelja da ga prekine. Naime, Rusija je posljednjih nedjelja pojačala napade na ukrajinske elektrane, a predsjednik Voldimir Zelenski je potvrdio da su Rusi za osam dana uništili 30 odsto svojih elektrana i izazvali masovne nestanke struje širom zemlje.
“Ne znam o kakvom pravednom svjetskom poretku možemo da govorimo kada uništimo elektrane i infrastrukturu u Ukrajini“, rekao je sociolog Aleksej Roščin u snimku emisije koji je u subotu na Tviteru objavila Džulija Dejvis, kolumnista The Daily Beast-a i osnivač ruskog Media Monitora. Evo kako je dalje tekao razgovor u studiju:
- Dugo te nije bilo. Čuvao si neke stvari u duši. Odlučio si da izbaciš sve iz sebe, ubacio se voditelj Andrej Norkin.
- Ovo je surovost i sadizam, rat protiv civila. Ovo je rat protiv naroda", nastavio je Roščin.
- Tjeraš me da objasnim sve što je rečeno u našem studiju dok tebe nije bilo posljednje tri, četiri, pet godina...
- Kao građanin sam odgovoran, ali ne odobravam bombardovanje ukrajinskih elektrana“, odgovorio je Roščin.
- Pa, ako nisi odobrio, onda možemo svi da idemo kući. Hajde da se pretvaramo da smo slušali ostatak vašeg manifesta, imate li nešto važno da kažete?“
- Kada radimo to što radimo, potpuno je razumljivo kako se oni osjećaju prema nama“, zaključio je Roščin.
Ali Roščin nije bio jedini koji je javno osudio ruske akcije u Ukrajini.
Drugi panelista, politikolog i istoričar Aleksandar Sitin, rekao je da je Rusija „narušila teritorijalni integritet suverene nacije“ kada je napala Ukrajinu 24. februara.
"Ove granice suverene nacije koje su narušene, to nisu bile ruske granice. I to je sve. Za sada nema znakova da su spremni da dogovoriti se sa Rusijom o bilo čemu. Za Ukrajinu su teritorijalne konfiskacije ne samo nemoguće, već i nesavjesne. Ako prihvatimo tezu Vladimira Vladimiroviča da smo jedan narod, u smislu da imamo posla sa bivšim sovjetskim narodima, besmisleno je da predviđaju da će se Ukrajinci predati ili zahtjevati predaju od svoje vlade jer su primorani da kuvaju slaninu na svijeću. To je bivša sovjetska nacija. Preživjeli su opsadu Lenjingrada. Puni su mržnje. Za njih je to njihov Otadžbinski rat. Dakle, ni mi ni oni nismo mogli biti slomljeni na ovaj način", zaključio je on.
Podsjećanja radi, Tomas Fridman, poznati američki politički analitičar je u kolumni za kijevski portal "Novo vreme" naveo šta navodno smjera predsjednik Rusije Vladimir Putin. On je u kolumni rekao da Putin navodno planira da izazove globalnu energetsku krizu koja će nanijeti ogromnu štetu zapadu kao i Ukrajini.
"Svet je zabrinut da bi Putin mogao da upotrebi taktičko nuklearno oružje. Možda su u pravu. Za sada, međutim, on sprema drugo oružje. To će biti naftna i gasna bomba koju će detonirati pred našim očima, i uz našu nenamjernu pomoć. A to lako može da uradi zimi", naveo je Fridman.
Prema riječima Fridmana, cijene nafte i benzina odlaze u "stratosferu" ako se za taj potez bude odlučio predsjednik Rusije Vladimir Putin. Navodno se Putin nada, prema procjenama Fridmana, da će zapad biti taj koji će željeti dogovor sa Kremljom.
"Putin se nada da će političke posljedice njegovog čina podijeliti zapadnu alijansu i naterati mnoge zemlje da hitno traže dogovor sa gospodarom Kremlja. Uključujući Sjedinjene Države, gdje se izražava zabrinutost zbog sve veće cijene ukrajinskog sukoba“, navodi se u članku.
Fridman smatra da Putin sada navodno vodi kopneni rat za probijanje ukrajinskih pozicija i energetski rat na dva fronta da bi navodno slomio volju Kijeva i njegovih saveznika. On navodno pokušava da uništi elektroenergetski sistem Ukrajine, kako bi tamo obezbijedio dugu i hladnu zimu, dok istovremeno zauzima položaj kako bi se podigle cijene energije za sve saveznike Ukrajine. On strahuje da bi u decembru Rusija mogla da prestane da izvozi svu rusku naftu i gas na mjesec ili dva, nakon čega će nafta na tržištu poskupjeti na 200 dolara po barelu.
"A pošto mi, Amerika i Zapad, nemamo energetsku strategiju koja može da ublaži uticaj Putinove energetske bombe, to je zastrašujuća perspektiva. To će biti Putinova energetska bomba i božićni poklon za Zapad", zaključuje Tomas Fridman svoju kolumnu.