Ukrajinska vojska rano jutros pokušala je borbenim dronovima, najvjerovatnije bajraktar TB-2 ukrajinske mornarice da izvede napad na ciljevu u lučkom gradu Sevastopolju, gdje se nalazi i komanda Crnomrske flote ruske mornarice.
Posle obavještavanja da su primjećeni dronovi PVo je krenula u akciju, a na pučinu isplovili su i brodovi Crnomrske flote, na kojima je aktivirana PVO.
Međutim sa druge strane u vodi je primijećen i podvodni dron, koji je uništen. Za sad nije poznato, da li se radi o izviđačkoj verziji drona ili je u pitanju podvodno besposadno plovilo napunjeno eksplozivom.
Ono što je cijelu priču dodatno začinilo jeste i pojava američkog izviđačkog droma RQ-4 Global Hawk koji je rano jutros poletio iz baze Sigonela na siciliji i preko Grčke i Bugarske patrolirao u međunarodnim vodama ispred Krima osmatrajući tok operacije. Letelica se zadržala u višečasovnom osmatranju, posle čega su je uslijedio porataka u matičnu bazu.
Ova aktivnost američke bespilotne letjelice dolazi odmah posle okršaja ruske PVO i ukrajinskih dronova.
"Brodovi Crnomorske flote odbili su rano jutros napad dronova na Sevastopolj, saopštio je gubernator grada Mihail Razvožajev.
“Brodovi Crnomorske flote odbijaju napad dronova u vodama Sevastopoljskog zaliva. U gradu nisu oštećeni objekti. Samo mirno. Situacija je pod kontrolom. Sve operativne službe su u pripravnosti“, napisao je Razvožajev na svom Telegram kanalu.
Plovidba brodova u luci Sevastopolja je privremeno obustavljena.
RQ-4 Global Hawk
RQ-4 Global Hawk je nastao kao zamisao američke odbrabmene agencije DARPA za osmatranje na velikim visinama i udaljenostima, Jedan od sedam prototipova preletio je 2000 godine Atlantik, a godinu dana kasnije i Tihi okean. Srve ove bespilotne letjelice čine senzori za izviđanje, poverljiv paket sastavljen od radara sa sintetičkom antenom i indikatorom pokretnih ciljeva, elektrooptičkih i IC uređaja, kao i GPS i iNS navigacioni sistem.
Prva borbena upotreba ovog drona bila je nad Avganistanom 2001. a korišten je i u Iraku 2003. Ovaj dron izrađen je u dvije varijante. Prema jedno RQ-4A završen je u februaru 2003, a nakanadno u narednim godinama i RQ-4B sa većim trupom za smještaj eletronike.
Glavni stajni trap je premješten u posebna kućišta pod krilima.
Ova bespilotna letjelica se koristi kao uređaj za elektronsko izviđanje.
TT podaci za RQ-4B
Proizvođač: Northop Grumman Integrated Systems
Namjena: Izviđačka bespilotna letjelica
Pogonska grupa: turboventilatorski motor Alison Rolls -Royce AE 3007H
Dimenzije: dužina: 14,5 m, visina 4,64 m, razmah krila 39,89 m
Maksimalna masa pri polijetanju 14.630 kg
Makismalni korisni teret: 1.361 kg