Svijet

APOKALIPSA NA DRUGOM KRAJU SVETA PRETI DA SRAVNI SVE: Hiljade mrtvih, pola zemlje potopljeno - najgore tek dolazi!

Autor Ivana Lazić

Monsunske kiše izazvale su razorne poplave širom Pakistana. Poplave i klizišta uništili su milione domova, a smatra se da već ima 1.300 mrtvih, među kojima je i na stotine dece.

Izvor: youtube/ Guardian News

Zvaničnici u Pakistanu upozorili su da se očekuju nove poplave jer je jezero Mančar na jugu zemlje nabujalo od neviđenih monsunskih kiša koje su dovele do smrti skoro 1.300 ljudi. Južne pokrajine Beludžistan i Sind, sa više od 50 miliona stanovnika, najteže su pogođene.

Meteorolozi su predvideli još kiše u regionu u narednim danima, a vlasti su pozvale seljane u oblastima Džamšoro i Dadu u provinciji Sind u blizini jezera da se evakuišu. Nabujale vode dostigle su opasne nivoe i predstavljale pretnju zaštitnom nasipu, rekli su oni. Jezero, koje se nalazi zapadno od reke Ind, najveće je prirodno slatkovodno jezero u Pakistanu i jedno od najvećih u Aziji.

Faridudin Mustafa, administrator okruga Džamšoro, rekao je u nedelju da su zvaničnici napravili rez u nasipu jezera kako bi omogućili da višak vode otiče u reku Ind, ali uprkos tome, voda nastavlja da raste. Do ovoga je došlo dan nakon što je Pakistan ponovo apelovao na međunarodnu zajednicu za pomoć žrtvama poplava koje su ostavile milione bez domova širom zemlje. Avioni iz više zemalja dovozili su zalihe u zemlju preko humanitarnog vazdušnog mosta.

Više zvaničnika i stručnjaka okrivilo je neuobičajene monsunske kiše i poplave za klimatske promene, uključujući generalnog sekretara UN Antonija Gutereša, koji će posetiti Pakistan 9. septembra da bi obišao područja pogođena poplavama i sastao se sa zvaničnicima.

Vlasti su saopštile da su operacije pomoći i spasavanja nastavljene u nedelju, pri čemu su trupe i volonteri koristili helikoptere i čamce da izvuku ljude iz poplavljenih područja u kampove za pomoć u kojima im je obezbeđen smeštaj, hrana i zdravstvena zaštita. U vladinim zgradama postavljeni su kampovi pomoći koji opslužuju desetine hiljada ljudi.

Prema početnim vladinim procenama, razaranje je izazvalo štetu od 10 milijardi dolara (8,6 milijardi funti), ali je ministar planiranja Ahsan Ikbal rekao u subotu da su "razmere razaranja ogromne i zahtevaju ogroman humanitarni odgovor za 33 miliona ljudi“.

Ponovljeni zahtev za međunarodnu pomoć usledio je pošto je Pakistan primio 30 aviona sa humanitarnom robom iz Turske, Kine, UAE, Francuske, Uzbekistana i drugih zemalja, a očekuje se još aviona u narednim danima.

Dvoje članova američkog Kongresa, Šila Džekson i Tom Suozi, trebalo je da stignu u Pakistan u nedelju kako bi posetili područja pogođena poplavama i sastali se sa zvaničnicima, prenosi Gardijan.

(MONDO)