Ruska fabrika LNG koja se nalazi blizu granice sa Finskom svaki dan sagoreva veliku količinu gasa u vrednosi od 10 miliona dolara.
Cene energenata su naglo porasle, a Rusija sagoreva ogromne količine prirodnog gasa na granici sa Finskom, piše BBC.
Stručnjaci ističu da se taj isti gas ranije izvozio u Nemačku. Fabrika u blizini granice sa Finskom svakog dana sagoreva gas vredan čak 10 miliona dolara. Ali nije stvar samo u ceni i gasu. Naučnici su zabrinuti da će ogromna količina ugljen-dioksida i čađi proizvedenih sagorevanjem gasa dodatno pogoršati otapanje arktičkog leda.
Analiza nezavisne konsultantske kompanije Ristad Energi pokazuje da se dnevno sagori 4,34 miliona kubnih metara gasa.
Državljani Finske koji žive na granici sa Rusijom od početka leta upozoravaju na veliki plamen na horizontu koji dolazi iz nove fabrike LNG u Portovaju, severozapadno od Sankt Peterburga. Portovaja se, inače, nalazi u blizini kompresorske stanice na samom početku gasovoda Severni tok 1 kojim se gas prenosi u Nemačku.
Podsećamo da je snabdevanje Severnim tokom 1 ograničeno od sredine jula, za šta Rusi krive "tehničke probleme”. Međutim, jasno je da je reč o političkom potezu Kremlja koji na ovaj način kažnjava Evropu za vojnu i ekonomsku pomoć Ukrajini.
Iako je spaljivanje gasa najnormalnija stvar u postrojenjima za preradu - obično iz tehničkih i bezbednosnih razloga - obim ovog spaljivanja je zapanjio stručnjake.
"Nikada nisam videla da se LNG postrojenje toliko razbuktalo“, upozorava Džesika Makarti , stručnjak za satelitske podatke sa Univerziteta Majami u Ohaju.
"Još početkom juna smo registrovali ogromne plamenove koji jednostavno ne nestaju. Ostaju nenormalno visoki! Analitičari se slažu da paljenje nikako nije slučajno i da je odluka o paljenju gasa najverovatnije doneta iz operativnih razloga. Gasni operateri često nerado zatvaraju postrojenja iz straha da bi ponovno pokretanje moglo biti tehnički teško ili skupo, a to će verovatno biti slučaj i sada“, rekao je Mark Dejvis , izvršni direktor Capterije, kompanije specijalizovane za efikasno spaljivanje gasa.
Gasprom, vlasnik postrojenja u kome se pali gas, u međuvremenu, naravno, nije odgovorio na zahteve za komentar o paljenju takvih količina gasa, ali se pretpostavlja da je odluka doneta u skladu sa ruskom trgovinski embargo.
"Možda su neki ventili pokvareni i ne mogu se zameniti, zbog trgovinskog embarga nisu u stanju da proizvedu visokokvalitetne ventile potrebne za preradu nafte i gasa“, komentariše Esa Vakkilainen , profesor energetskog inženjerstva sa finskog LUT univerziteta.
U Ristad Energiju misle drugačije: "Ovo je podsećanje na dominaciju Rusije na evropskom energetskom tržištu. Ne može biti jasnijeg signala - Rusija može sutra da snizi cene energenata. U suprotnom, to bi bio gas koji bi se izvozio preko Norda Stream 1 ili neka alternativa njemu."