Svijet

PRVA SAM STIGLA NA MJESTO NESREĆE KAD JE POGINULA! Zatekla Dajanu sa ljubavnikom i SMRSKANI auto - evo šta je pronašla!

Autor Anđela Pešić Izvor mondo.rs

Princeza Dajana poginula je 31. avgusta 1997. godine u Parizu.

Izvor: Profimedia/YouTube/ Scène de crime TV/Printscreen

Glavni francuski istražitelj smrti princeze Dajane pronašao je "male tragove" na mjestu tragične saobraćajne nesreće u Parizu, uključujući "sitne bisere" koji pripadaju kraljevskoj porodici. Načelnik brigade Martin Monteil, koja je prva stigla na lice mjesta, prisjetila se kako su na vozilu u kome su bili Dajana i njen ljubavnik Dodi Fajed pronašli polomljene djelove automobila, tragove kočenja i tragove farbe. Poginuo je i vozač Anri Pol.

Monteil je rekla da je bila "opsjednuta" pronalaženjem čak i najsitnijih dokaza, poput bisera, jer je sve to bilo "važno" kada je ispitivala ono što se dogodilo u tunelu Pont de l'Alma 31. avgusta 1997. godine, piše Dejli mejl.

Svjedočenje policajca je prikazano u prvoj epizodi Istraživanje Dajane: Smrt u Parizu, dokumentarnog filma koji se prikazuje na Kanalu 4 povodom obilježavanja 25. godišnjice od ove tragedije. Serija od četiri djela istražuje dvije policijske istrage o njenoj smrti, kao i teorije zavjere koje tvrde da su njenu smrt inscenirali drugi članovi kraljevske kuće.

“Počeli smo da pronalazimo ove male tragove. Vidjeli smo znakove kočenja. Komadi crvenog fara iz drugog automobila. Na jednoj strani automobila su bili tragovi farbe”, rekla je Monteil. "Bila sam opsjednuta pronalaženjem stvari jer je to važno. Čak sam našla i nekoliko sićušnih bisera. Pripadali su princezi", rekla je.

Francuski detektivi su navodno ušli pravo u istragu, rekonstruišući rutu automobila i jureći sve moguće tragove. Takođe su bili primorani da manevrišu između “nepouzdanih svjedoka i nepouzdanih sjećanja“. Oficir Erik Gigu ispričao je kako je policija privela paparace i koristila njihove fotografije kako bi spojila trenutke prije i posle nesreće.

Rekonstruisali smo rutu kojom su išli. Pokušao sam da otkrijem sve svjedoke. Za nas je to trka sa vremenom koja je počela onog trenutka kada smo dobili slučaj jer je ljudsko pamćenje promjenljivo i tokom vremena sjećanja blijede. Paparaci su u pritvoru. Sa njihovih fotografija mogli smo da vidimo poslednje minute prije nesreće. Mogli bismo da identifikujemo ljude oko vozila u nekoliko sekundi nakon toga”, rekao je on.

Istražitelji primjećuju kako su takođe morali da blokiraju „bezbroj teorija zavjere“ koje su se pojavile – kako u štampi tako i na internetu – skoro odmah nakon pada.

Podsjećanja radi, i danas, više od 20 godina posle, pamte se riječi milijardera Muhamed Al Fajeda kojima je optužio britanski establišment, konkretno britansku kraljevsku porodicu da stoje iza smrti njegovog sina koji se u to vrijeme zabavljao sa princezom Dajanom. 

"Princeza Dajana i moj sin su ubijeni. Ja sam otac koji zna sve, koji vidi stvari. Ja sam onaj koji je pogođen tragedijom. Zašto bi ih neko ubio? Zato jer nisu prihvatali da bi Dodi, moj sin, Egipćanin i musliman, mogao da bude očuh budućem kralju Velike Britanije", rekao je tada al Fajed.

Prema njegovim riječima bila je to ogromna zavjera u koju su umješane bile dvije obavještajne službe.

"U toj zavjeri su učestvovali MI6 i CIA radeći po naređenjima britanskog establišmenta. MI6 je uz pomoć CIA pratio Dodija i Dajanu. Prisluškivani su im telefoni, praćeni su preko satelita. Sve se znalo. Sve što je CIA saznala ona je informacije slala britanskoj službi.

Da su ostali živi njih dvoje bi se sigurno vjenčali. Čuli smo se sat vremena prije nesreće. Javio mi se i rekao su na večeri, kako uživaju i kako će u ponedeljak objaviti zvanično svoju vjeridbu. Idem sada kući otvoriću šampanjac i daću joj prsten koji sam kupio za nju", ispričao je al Fajed.