Nagrađivani pisac Salman Ruždi se nakon ubadanja nalazi u kritičnom stanju.
Salman Ruždi je rekao da osjeća da je njegov život "relativno normalan" u intervjuu koji je obavljen samo dvije nedelje prije nego što je izboden na sceni u Njujorku. Nagrađivani pisac je u kritičnom stanju nakon što je napadnut na događaju u petak.
Suočio se sa godinama prijetnji smrću za svoj roman Satanistički stihovi, koji neki muslimani vide kao bogohuljenje. Došlo je do izliva podrške u javnosti, a napad je osuđen kao atak na slobodu izražavanja.
Ruždi (75) je stavljen na respirator, ne može da govori ali postoji mogućnost da izgubi jedno oko, rekao je njegov agent.
Časopis Stern je opisao kako je gospodin Ruždi stigao na intervju bez ikakvog obezbjeđenja, djelovao je opušteno jer je rekao da je iranska fetva stara decenijama.
Pogledajte galeriju fotografija sa predavanja:
Podignuta optužnica
Čovjek osumnjičen da je u petak napao pisca Salmana Ruždija optužen je za pokušaj ubistva i napad, saopštili su tužioci u subotu. Pojedinac odgovoran za jučerašnji napad, Hadi Matar, sada je zvanično optužen za pokušaj ubistva drugog stepena i napad drugog stepena", rekao je okružni tužilac okruga Čautaukua Džejson Šmit u saopštenju u subotu.
"On je sinoć optužen i zadržan u pritvoru bez mogućnosti izlaska na kauciju", dodaje se u saopštenju.
Policija je na konferenciji za novinare rekla da su osoblje i publika prikovali napadača za zemlju gdje je uhapšen. Čovjek koji je bio sa gospodinom Ruždijem, Henri Ris, zadobio je lakšu povredu glave i odveden je u lokalnu bolnicu.
Policija još nije potvrdila nijedan motiv, i željela je da pregleda rančeve i elektronske uređaje pronađene u centru. Neki posjetioci su se pitali zašto obezbjeđenje nije bilo strože za čovjeka čija se smrt nagrađuje sa više od 3 miliona dolara. Posjetioci su rekli da u ovom prostoru nedostaju osnovne mjere bezbjednosti kao što su provjera torbi i detektori metala.
Kao i drugi ljudi koji planiraju da prisustvuju predavanju autora Matar je dobio propusnicu za ulazak u krug instituta Chautaukua, rekao je predsjednik grupe.
Fatva nikada ne zastarjeva
Romanopisac rođen u Indiji, gospodin Ruždi, proslavio se sa knjigom Ponoćna deca 1981. godine, koji je prodat u više od milion primeraka samo u Velikoj Britaniji. Ali njegova četvrta knjiga, objavljena 1988. "Satanistički stihovi", primorala ga je da se krije skoro 10 godina.
Nadrealistički, postmoderni roman izazvao je bijes među nekim muslimanima, koji su smatrali da je njegov sadržaj bogohulni i uvrijedljivi za religiju ili boga – i bio je zabranjen u nekim zemljama.
Godinu dana nakon objavljivanja knjige, iranski vrhovni vođa ajatolah Homeini pozvao je na pogubljenje gospodina Ruždija. Ponudio je nagradu od 2.922.975 eura u fetvi - zakonskom dekretu koji je izdao islamski verski vođa.
Nagrada za glavu gospodina Ruždija je i dalje aktivna, a iako se iranska vlada distancirala od Homeinijevog dekreta, kvazizvanična iranska verska fondacija dodala je dodatnih 487.162,5 eura nagradi 2012. godine.
Iranska vlada nije reagovala na napad na Ruždija. Iranski mediji su u svom izvještavanju opisali gospodina Ruždija kao otpadnika - nekoga ko je napustio ili se odrekao vjere.
Ruždi, britansko-američki državljanin, postao je glasni zagovornik slobode izražavanja, braneći svoj rad u nekoliko navrata. Takođe je nastavio da piše, a njegovo sledeće djelo trebalo bi da izađe 2023.