Na udaru kineske vlade našli su se tajvanski poslovni ljudi koji imaju firme u Kini, a jednom od njih prijeti višegodišnja robija.
Posjeta Nensi Pelosi, predsjednice Predstavničkog doma Sjedinjenih Američkih Država, Tajvanu bila je kratka, ali je, kako prenose mnogi azijski mediji, veoma burna i ostavila je mnoge posledice. Prije svega ekonomske, kada je reč o odnosima Kine prema Tajvanu. Kako prenose japanski mediji, pozivajući se na tajvanske izvore, Peking je instantno počeo da vrši pritisak na Tajvan, otpočevši neku vrstu doziranog ekononomskog pritiska.
Kineska vlada uvela je mjere koje se odnose na izvoz i uvoz tajvanske robe, stvarajući tako paniku među tajvanskim firmama i preduzetnicima. Praktično, čim je Pelosi sletjela na Tajvan, kineska carina je bez najave naredila obustavu uvoza tajvanskih citrusa u Kinu. Ova odluka obrazložena je činjenicom da su pronađeni štetni insekti u voću, te da je količina insekticida otkrivena na plodovima premašila dozvoljenu granicu. Tajvanski proizvođači su bili šokirani ovom odlukom, a jedan od njih se javno pobunio, tvrdeći da se nikada ranije ovakve stvari nisu događale.
"Zatečen sam. Nikada ranije nije bilo ni pomena da postoji ovakva vrsta problema. Ubijeđen sam da je riječ o političkoj odluci zbog koje moj posao sada ispašta", kazao je uzgajivač iz centralnog dijela Tajvana.
Rampa za pijesak, udar na tajvanske građevinare
Međutim, ispostaviće se da je zabrana uvoza citrusa tek početak pritiska, jer je već narednog dana kinseska vlada obustavila izvoz prirodnog pijeska Tajvanu. Prirodni pijesak se obično koristi kao građevinski materijal u građevinskoj industriji na sjeveru Tajvana, gdje se nalazi glavni grad Tajpej. Ova odluka je zabrinula tajvanske građevinare, jer je prouzrokovala zastoj u gradnji, a ukoliko bude duže potrajala, može ozbiljno da ugrozi završetak započetih građevinskih radova širom zemlje.
Pored zabrane uvoza citrusa i spuštanja rampe na izvoz pijeska, na meti kineske vlade našli su se i tajvanski preduzetnici koji imaju poslove u Kini. Organi javne bezbjednosti u provinciji Džeđijang, u istočnoj Kini, uhapsili su Tajvanca kojeg su optužili da je "zagovornik nezavisnosti Tajvana". Ovaj 32-godišnji Tajvanac bio je kraće vrijeme aktivan u marginalnog političkoj stranci na Tajvanu, poznatoj kao Tajvan Minzudang ili Tajvanska nacionalna partija. Kasnije je izašao iz politike i otpočeo posao, zbog kojeg je često putovao na relaciji Tajvan-Kina. Uhapšen je zbog mladalačkog političkog aktivizma. Tajvanski Minzudang je svojevremeno pozvao Tajvan da traži prijem u Ujedinjene nacije. Očigledno su Kinezi zaključili da ga je partijska platforma učinila članom pokreta za nezavisnost Tajvana. Ako ovaj čovjek bude osuđen za zločin po drakonskom antisecesijskom zakonu, mogao bi dobiti tešku zatvorsku kaznu od deset i više godina.
Tajvanski biznismeni u panici
Procjenjuje se da trenutno u Kini živi preko milion tajvanskih biznismena i članova njihovih porodica. Tajvanac koji vodi fabriku elektronike u južnoj Kini je naglasio: "Nikada ranije nisam čuo za slučaj u kojem je učešće u političkim aktivnostima koje su se smatrale legalnim na Tajvanu postalo problem za nekoga dok je bio u Kini. Ovo je za nas postao svijet iz noćne more", kazao je jedan od tajvanskih biznismena koji posluje u Kini, dodavši:
"Rizici poslovanja u Kini postali su preveliki. Vjerovatno ću morati da razmislim da uskoro odem odatle."