Nuklearni nadzor UN-a pozvao je na hitan prekid svake vojne akcije u blizini ukrajinske nuklearne elektrane Zaporožje, upozoravajući na "veoma realan rizik od nuklearne katastrofe".
Čelnik Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) izrazio je zabrinutost zbog granatiranja nuklearne elektrane Zaporožja, rekavši da ta akcija pokazuje rizik od nuklearne katastrofe, prenosi Rojters.
"Izuzetno sam zabrinut zbog jučerašnjeg granatiranja najveće evropske nuklearne elektrane, koje naglašava vrlo stvaran rizik od nuklearne katastrofe koja bi mogla da ugrozi javno zdravlje i okoliš u Ukrajini i šire", rekao je generalni direktor Rafael Mariano Grosi.
Nuklearni nadzor UN-a pozvao je na hitan prekid svake vojne akcije u blizini ukrajinske nuklearne elektrane Zaporožje, upozoravajući na "veoma realan rizik od nuklearne katastrofe".
Šef IAEA Rafael Marijano Grosi rekao je da je "izuzetno zabrinut" zbog izvještaja o granatiranju najveće evropske nuklearne elektrane. To dolazi pošto je Ukrajina saopštila da su djelovi objekta "ozbiljno oštećeni“ ruskim vojnim udarima. Rusija je zaplijenila fabriku u martu.
Štrajkovi u petak naglašavaju "veoma stvaran rizik od nuklearne katastrofe koja bi mogla da ugrozi javno zdravlje i životnu sredinu u Ukrajini i šire“, naveo je Grosi u saopštenju.
"Svaka vojna vatrena moć usmjerena na objekat ili iz njega predstavljala bi igru vatrom, sa potencijalno katastrofalnim posledicama“, dodao je on.
Ukrajinsko osoblje mora biti u stanju da obavlja svoje važne dužnosti "bez prijetnji i pritisaka“, rekao je on, dodajući da bi IAEA trebalo da bude dozvoljeno da pruži tehničku podršku.
"Zbog zaštite ljudi u Ukrajini i drugdje od potencijalnog nuklearnog haosa, svi moramo da ostavimo po strani naše razlike i odmah djelujemo. IAEA je spremna“, rekao je gospodin Grosi, nekoliko dana nakon što je izjavio da je elektrana "potpuno izmakla kontroli".
Operater fabrike u Zaporožju rekao je da su ruski raketni udari prinudili zatvaranje jedne "energetske jedinice", dodajući da postoji rizik od curenja radioaktivnih sredstava. EU je udarila na Moskvu zbog najnovijeg granatiranja elektrane, dok je Žozep Borelj istakao da "osuđuje vojne aktivnosti Rusije“ oko elektrane.
"Ovo je ozbiljno i neodgovorno kršenje pravila nuklearne bezbjednosti i još jedan primjer ruskog nepoštovanja međunarodnih normi“, rekao je on i pozvao da se IAEA odobri pristup elektrani.
Ruske snage drže fabriku i okolna područja u blizini teritorije pod kontrolom Ukrajine. Sastoji se od šest reaktora sa vodom pod pritiskom i skladišti radioaktivni otpad.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u petak da je "svako bombardovanje elektrane besraman zločin, čin terora“. Fabrika se nalazi u gradu Enerhodar, na jugoistoku Ukrajine uz lijevu obalu rijeke Dnjepar. Ministarstvo odbrane Velike Britanije saopštilo je da Rusija koristi to područje za napade - koristeći prednost "zaštićenog statusa" nuklearne elektrane kako bi smanjila rizik od napada ukrajinskih snaga preko noći.