U razgovoru za emisiju "60 minuta" prije pet godina, ruski filozof Aleksandar Dugin, iznio je stavove koji sada predstavljaju zvaničnu rusku politiku i koje svakodnevno ponavlja i sam Putin.
Ruskog filozofa Aleksandra Dugina, mnogi nazivaju ideologom politike koju vodi aktuelna vlast u Rusiji, a čak idu dotle i da ga zovu "Putinovim mozgom". Mnoge ideje koje trenutno zastupa Vladimir Putin, pogotovo kada je riječ o invaziji na Ukrajinu i budućnosti tog dijela svijeta, kao da su preuzete iz najznačajnijeg Duginovog djela objavljenog 1997. godine "Osnovi geopolitike: Geopolitička budućnost Rusije".
U ovoj knjizi, Dugin smatra da bi Rusija, ukoliko želi da bude svjetska sila i ima moć na globalnom nivou, morala da koristi "dezinformacije, destabilizaciju i aneksiju". Takođe, on je u knjizi, između ostalog, naveo da bi jedna od glavnih meta aneksije trebala da bude upravo Ukrajina, jer, kako Dugin smatra, ona stoji na putu Rusiji da postane transkontinentalna sila.
"Ukrajina kao država nema geopolitičko značenje. Nema poseban kulturni ili univerzalni značaj, nema geografsku jedinstvenost, nema etničku isključivost", napisao je Dugin u svojoj raspravi.
Nisu pustili intervju jer je bio "višak"
Stavove koji su sada ne samo aktuelni, nego se, po mišljenju mnogih analitičara, sprovode u djelo kroz djelovanje ruske vlade, Dugin je iznio u intervjuu za emisiju "60 minuta" još 2017. godine, koji je sa njim u Moskvi uradila tadašnja dopisnica ove emisije Lesli Stal. Zanimljivo je da intervju nikad nije emitovan, ali se nedavno pojavio na jutjubu. Objašnjenje producenata ove emisije bilo je da je ovaj materijal, kao i mnogi drugi, "jednostavno u tom trenutku bio višak, jer je bilo aktuelnijih stvari i ličnosti". Glavna tema intervjua zapravo je bilo potencijalno miješanje Rusije u američke izbore 2016. godine, ali su u njemu mogli i da se čuju vrlo interesantni stavovi koji su sada pretočeni u jezovitu realnost.
Dugin je u intervjuu, bez okolišanja, kazao da vjeruje kako će u budućnosti Rusija "ponovo biti velika", odnosno "supersila" na globalnom nivou. Međutim, dodao je da cilj ne bi trebalo da bude "unipolarnost", odnosno da Rusija bude deo jednog od dva suprotstavljena bloka kao u vrijeme Hladnog rata, već da "vrati Rusiju u status supersile kao jedne od nekoliko zemalja koje vode svjetski poredak". Prema Duginu, da bi do toga došlo, potrebno je više od vojne snage.
"Potrebna nam je neka vrsta duhovnog suvereniteta. Moramo da budemo slobodni i oslobođeni, ne samo fizički kao država, kao narod, već i kroz oživljavanje ruskog jezika, ruskog duha, ruskog identiteta, to je mnogo važnije", konstatovao je Dugin.
Ukrajina sektor ruske države
Baš u ovom kontekstu Dugin vidi Ukrajinu kao smetnju, što je jasno naglasio i u svojoj knjizi prije četvrt vijeka.
"Ukrajina kao nezavisna država sa određenim teritorijalnim ambicijama predstavlja ogromnu opasnost za cijelu Evroaziju i, bez rešavanja ukrajinskog problema, uopšte je besmisleno govoriti o kontinentalnoj politici", napisao je Dugin u svojoj knjizi iz 1997. godine.
Dugin vidi potpunu kontrolu nad cijelom sjevernom obalom Crnog mora kao "apsolutni imperativ" ruske geopolitike i smatra da Ukrajina mora postati "administrativni sektor ruske centralizovane države".
U intervjuu iz 2017. Stalova je sugerisala Duginu da je Putin, izgleda, poslušao sve njegove preporuke. Ne samo da je Dugin pozvao Rusiju da anektira Ukrajinu, što je Rusija prvo uradila na Krimu 2014. godine, već je Dugin takođe predložio da Rusija učini Iran saveznikom i podstakne Britaniju da napusti Evropsku uniju. Međutim, Dugin je odbio sugestiju da Putin slijedi njegov plan. On je istakao da su njegovi politički recepti stari decenijama, a da Putin tek sada ispunjava prve korake.
Putin mora da bude autoritarniji
"Zahtijevamo od njega da bude mnogo autoritarniji nego što jeste. Dakle, on nas je malo razočarao jer traje predugo", rekao je tada Dugin pred kamerama.
Očigledno je da Dugin, koji je čest gost na ruskoj državnoj televiziji, ni za milimetar nije promijenio svoje stavove od 1997. godine, o čemu svjedoči i nedavna objavana na Telegramu, u kojoj je postavio svoj snimak u kojem jasno kaže: "Bez Ukrajine, Rusija ne može ponovo da postane imperija. Sa Ukrajinom unutar ruske zone kontrole, ona će ponovo postati imperija".