Makao ajkula je vrlo brza i potencijalno veoma opasna vrsta.
Napadi ajkula u Egiptu su rijetki - ali Crveno more ima više od 44 vrste riba, od kojih neke mogu biti smrtonosne. Najčešće su sive grebenske ajkule dugačke skoro dva metra, koje imaju 13 ili 14 oštrih zuba. Plivaju u plitkim vodama dubine oko 60 m ili manje.
U junu 2021. godine, tandem parasejler, 37-godišnji Jordanac, lebdio je iznad vode u Akabi kada je ajkula iznenada izronila i ugrizla ga za nogu. Muškarac je u napadu izgubio dio zadnjeg dijela stopala. Ajkula mu je pokidala tetive, mišiće a slomila mu je i nekoliko kostiju.
U decembru 2020. godine, ajkula je brutalno napala Njemicu dok je ronila u Crvenom moru prije nego što su je instruktori izvukli na sigurno. Okeanska bjeloperka ajkula se bukvalno zakačila za ženu (42) u blizini Marsa Alama u Egiptu. Turistkinja je prebačena u bolnicu gdje se oporavila.
U oktobru 2020. 12-godišnji ukrajinski dječak na odmoru u Egiptu i njegov turistički vodič izgubili su udove nakon napada okeanske bjeloperke ajkule. Morali su da budu podvrgnuti amputaciji nakon opakog incidenta u odmaralištu Ras Muhamed u Crvenom moru. A 2010. godine u Šarm el Šeiku se dogodilo pet napada ajkula u samo pet dana. Povrijeđena su tri Rusa, jedan Ukrajinac i jedan njemački turista. Njemačka turistkinja, 71-godišnja Renata Zajfert, preminula je od zadobijenih povreda.
Poslednji napad dogodio se nedavno. Elizabet Skvajer (68) iz Austrije napala je ajkula u blizini poznatog egipatskog ljetovališta Hurgade.
Njoj je ajkula otkinula ruku i nogu. Ona je u petak uveče prebačena u bolnicu sa teškim povredama, ali je uprkos naporima ljekara, na žalost preminula. Egipatske vlasti zatvorile su dio obale Crvenog mora. Prema internom dokumentu iz kabineta guvernera pokrajine Crveno more, u koji je AP imao uvid, egipatske vlasti zatvaraju priobalje na tri dana i zabranjuju sve pomorske aktivnosti, ukljućujuči ronjenje, jedrenje na dasci i kajting, kao i prilazak ribarskih brodova.
Ajkula koja je napala nesrećnu ženu pripada vrsti makao. Mako je brza i potencijalno opasna ajkula. Odrasli primjerci mogu biti dugački 4,5 metara i težiti preko 500 kg. Hrane se ribama kao što su haringa, skuša, sabljarka ali i sisarima poput malih kitova.