Svijet

PUTIN VRŠI PRITISAK NA JAPAN, MORAĆE DA ISPUNE USLOVE! Postoje tri scenarija za rešenje situacije, pominje se Micubiši

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Novi ruski gasni projekat Sahalin 2 će staviti Japan pred dilemu, da li sačuva svoju bezbednost ili jedinstvo G7.

Izvor: Shutterstock/YouTube/screenshot/Sky News

Ruski predsednik Vladimir Putin koji je doneo ukaz o naftno-gasnom projektu Sahalin 2 staviće Japan pred tešku dilemu, piše japanski list Nikei, prenosi Sputnjik. Kako se navodi, Japan čekaju tri moguća scenarija razvoja situacije.

Prema mišljenju autora članka, Tokio će morati da bira između sopstvene bezbednosti i jedinstva G7. Situaciju najviše otežava činjenica da udeo u Sahalin 2 imaju japanske kompanije Micui i Micubiši. Istovremeno, oko deset odsto uvoza tečnog prirodnog gasa ide upravo na ovaj projekat.

Opcija 1

Micui i Micubiši ispuniće uslove Moskve i dobiti udeo u novom operatoru Sahalin 2. Međutim, kako se dodaje, ove kompanije neće imati garancije da će biti očuvana vlasnička struktura i proporcionalni udeo u projektu.

 Opcija 2

Moguće je odustajanje od prelaska na novog operatora i Tokio bi zadržao dugoročne sporazume o kupovini tečnog gasa. Konkretno, novinar je podsetio da je 2009. godine, japanski uvoznik energenata „JERA" zaključio 20. godišnji ugovor o isporuci više od milion i po tona goriva godišnje za projekat „Sahalin 2".

"To obično ne bi bio problem. Ovakvi ugovori uobičajeno važe i kad se promeni vlasnik. Ali, Rusija je uvrstila Japan u spisak neprijateljskih zemalja, tako da neizvesnost ostaje“, ističe se u članku.

Opcija 3

Prema navodima, što se tiče trećeg scenarija, on se smatra najgorim, jer će u tom slučaju Micui i Micubiši odustati od učešća u novom operatoru, a ugovori o uvozu tečnog gasa biće raskinuti. Za Tokio bi to bio ozbiljan udarac na energetsku bezbednost, jer bi morao da kupuje skuplji gas na spot tržištu.

U članku se zaključuje da se Japan, na kraju, nalazi pred dilemom: ako zemlja pokuša da zaštiti svoje interese u Sahalinu 2, to će izazvati nesuglasice na "jedinstvenom frontu“ zemalja "Velike sedmorke". A, ako odluči da napusti projekat, čekaju ga ozbiljni problemi u isporukama tečnog prirodnog gasa.

Tagovi