Švedski Kurdi strahuju, a Ankara ih smatra produžetkom militanata PKK i proglasila ih je terorističkom grupom.
Švedski Kurdi strahuju da će postati pion u pregovorima o ambiciji Stokholma da se pridruži NATO-u ako Zapadna Evropa učini ustupke i dobije podršku Turske za članstvo Švedske u vojnom savezu. Švedska i Finska podnijele su zahtjev za članstvo u NATO kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu, a šefovi država i vlada NATO-a toplo su pozdravili njihove kandidature kao "istorijski trenutak".
Ali njihovom članstvu se protivi Turska, koja je ljuta zbog njihove podrške kurdskim militantima i embarga na oružje Turskoj zbog upada u Siriju 2019. "Ne želimo Kurde za pregovaračkim stolom", rekao je Šijar Ali, skandinavski predstavnik pretežno kurdskih regiona u sjevernoj Siriji. Nordijskim zemljama potrebna je podrška svih 30 članica da uđu u NATO.
"Švedska je bila trn u oku Turskoj"
Švedska kurdska dijaspora od 100.000 ljudi i podrška Stokholma kurdskim pravima dugo su bile tačke spora u odnosima sa Ankarom.
"Švedska je bila trn u oku Turske, kritikujući turska kršenja ljudskih prava; u Švedskoj postoji jaka kurdska dijaspora čiji se djelovi saosjećaju sa PKK", rekao je Pol Levin, direktor Instituta za turske studije na Univerzitetu u Stokholmu.
PKK (Kurdistanska radnička partija) je vodila pobunu u Turskoj u kojoj je ubijeno više od 40.000 ljudi.
Istovremeno sa pregovorima o članstvu nordijskih zemalja u NATO-u, turski predsjednik Tajip Erdogan zaprijetio je novim upadom u sjevernu Siriju kako bi povratio gradove koje drže sirijske demokratske snage predvođene Kurdima koje podržava Vašington.
Kurdska IPG milicija je ključni dio sirijskih demokratskih snaga koje kontrolišu velike djelove severne Sirije, a Vašington ih smatra važnim saveznikom protiv Islamske države.
Turska bijesna
Ankara ih smatra produžetkom militanata PKK i proglasila ih je terorističkom grupom. Turska je takođe ljuta zbog američke, francuske i njemačke podrške IPG. Švedska vlada i ambasada Ankare u Stokholmu odbili su da komentarišu aktuelne razgovore sa Turskom. NATO je rekao da je briga Turske za njenu bezbjednost legitimna.
Švedska vlada je preživjela glasanje o nepovjerenju u junu uz pomoć bivšeg kurdskog borca koji je tražio kontinuiranu podršku Kurdima, što je dodatno razbijesnelo Ankaru. Ispunjavanje zahtjeva Turske, koji su još uvijek nejasni, naštetilo bi reputaciji Švedske i moglo bi da zakomplikuje borbu protiv Islamske države.
"Bojimo se da će Kurdi postati žrtve politike", upozorio je Ahmed Karamus, švedski kopredsedavajući Nacionalnog kongresa Kurdistana, kurdske krovne grupe.