Svijet

TOPLOTNI TALASI SU NAJSMRTONOSNIJE UBICE! Dramatična upozorenja naučnika, posledice širom svijeta su već KATASTROFALNE!

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs

Vrućine ovog ljeta postaju sve intenzivnije. Gradovi širom svijeta imaju velike probleme sa funkcionisanjem usled tropskih vrućina zbog nastanka požara, nestašice vode i zdravlja stanovništva. Pokrenut je program borbe protiv tropskih vrućina.

Izvor: Mondo/U. Arsić

Španski grad Sevilja je prvi koji je implementirao takav program. Vrućine ovog ljeta već sada prijete da postanu rekordne, a još uvijek nije ni počeo jul mjesec. Španija se nedjeljama unazad muči sa ekstremno visokim temperaturama. Snažan toplotni talas u junu je zahvatio čitavu južnu hemisferu, u nekim mjestima je za više od 3 stepena porasla temperatura u odnosu na prosjek za to doba godine. To je enormni skok koji zahtijeva hitne mjere i saradnju vlada širom svijeta.

Grad Žen u Španiji je oborio rekord sa temperaturom od 40 stepeni. Prema španskoj meteorološkoj službi, prve dvije nedjelje juna bile su dosad najtoplije u Španiji. Poslednji toplotni talas je trajao oko devet dana.

Direktorka centra za klimatske promjene Rokfeler fondacije, Kejti Baugman, rekla je da se mogu sprovesti mjere kojima se može riješiti problem ekstremnih vrućina za razliku od uragana i poplava protiv kojih malo toga može da se uradi. Sevilja je objavila svoje planove još početkom jeseni 2021. godine.

Uslijedila su brojna naučna istraživanja u vezi razvijanja metodologije za praćenje, imenovanje i rangiranje toplotnih talasa. Novi sistem uvodi tri kategorije za ekstremne vrućine, u rasponu od najniže (kategorija 1), do najteže (kategorija 3). U obzir se uzimaju različite varijable prilikom rangiranja toplotnih talasa, uključujući dnevne i noćne temperature, vlažnost vazduha, vazdušni pritisak i očekivani zdravstveni uticaj na stanovništvo.

Gradonačelnik Sevilje, Antonio Munoz, rekao je da su ekstremne vrućine poznate kao najsmrtonosniji vremenski događaj.

"Rekordno visoke temperature su, rano i naglo, počele da haraju i u drugim djelovima svijeta. U Aziji su zabilježene vrućine od preko 50 stepeni celzijusa, to je postao najsmrtonosniji vremenski događaj. Vrućine nisu zaobišle ni Sjedinjene Američke Države. U Kaliforniji zbog toga vlada nedostatak vode. Zbog toga se razmatra zabrana zalivanja trave jer stanovništvo može da ostane uskraćeno za osnovnu životnu namirnicu", upozorio je gradonačelnik Sevilje.

Svaki nivo pokreće javne usluge, uključujući vremenska upozorenja i zdravstvena uputstva i upozorenja za stanovništvo. Toplotni talasi koji budu dostigli nivo 3, dodijeliće im se imena i dobiće specijalan status. Praćenja kao i mjere vlasti kako bi se gradovi izborili sa vrućinama. Sevilja je prvi grad u svijetu koji je ovo implementirao. Gradovi koji su podržali ovu inicijativu i pridružiće se ovoj akciji su Atina, Los Anđeles, Milvoki, Kanzas i Majami.

Tagovi