Svijet

MERKEL ĆE BITI POSREDNIK SA PUTINOM?! "MOJE ODLUKE SU UTICALE NA RAT U UKRAJINI": Šokantan intervju bivše kancelarke

Autor Anđela Pešić Izvor mondo.rs

Bivša kancelarka Angela Merkel je u velikom intervjuu iznjela mogućnost da će biti posrednik u pregovorima sa Vladimirom Putinom.

Izvor: Youtube/The Straits Times/printscreen

Bivša njemački kancelarka Angela Merkel izjavila je da postoji mogućnost da bude posrednik u riješavanju konflikta između Rusije i Ukrajine.  Merkelova je priznala i sopstvenu nemoć na kraju mandata.

"Bilo je jasno da neću dugo biti na funkciji i zato jednostavno moram da konstatujem da razni pokušaji u protekloj godini nisu imali efekt", istakla je ona.

Merkelova ocjenjuje da su njene odluke dok je bila na funkciji njemačke kancelarke i njen odlazak sa tog položaja možda imali uticaj na Putina da donese odluku o pokretanju specijalne vojne operacije u Ukrajini.

S obzirom na to da Putina poznaje dugo, upitana je kakav je on čovjek. "Trebalo bi ozbiljno shvatiti njegove riječi", kratko je rekla Merkel, piše RND.

Merkelova je u velikom intervjuu za njemačku medijsku mrežu "RND", jednom od retkih nakon političkog penzionisanja, navela da je prošle godine pokušala da razgovara sa Putinom o evropskom bezbjednosnom poretku, ali da ruski lider nije bio zainteresovan.

"Sa jedne strane, Putin nije više bio spreman za novi samit u stilu Normandijske četvorke, a sa druge strane nisam uspjela da uz ovaj, pokrenem dodatni rusko-evropski format za diskusiju o poretku evropske bezbjednosti", rekla je Merkelova misleći pritom na sastanke Njemačke, Francuske, Rusije i Ukrajine koji su rezultirali sporazumima iz Minske 2014. i 2015. godine.

Ona je ponovila da stoji iza svoje odluke da blokira zahtjev Ukrajine za ulazak u NATO 2008. godine, jer bi sličan postupak izazvao sukob sa Rusijom. Ona je podržala je kurs svog nasljednika Olafa Šolca.

"Smatram da je ispravno da Zapad radi na opstanku Ukrajine, a da ne postane dio direktnog vojnog sukoba", rekla je Merkel

Znala da će biti sukoba u Ukrajini

Na pitanje da li je znala da će početi sukob, rekla je da joj je američki predsjednik Džo Bajden dao prve naznake o tome na samitu G20 u Rimu krajem oktobra prošle godine. Rekla je i da Putin ne želi uspješnu Ukrajinu, koja je na kraju postala talac suprotnosti između Rusije i Zapada, zbog čega su NATO i EU dio ove borbe.

Merkelova nije isključila mogućnost da bude posrednik, ali ne sada, već u kasnijoj fazi, dodavši da od nje "nije ni traženo da se umiješa"

Putin ne želi uspješnu Ukrajinu

Rekla je i da Putin ne želi uspješnu Ukrajinu, koja je na kraju postala talac suprotnosti između Rusije i Zapada, zbog čega su NATO i EU dio ove borbe.

Angela Merkel ukazala je na to da je Putin 24. februara napao Ukrajinu, u trenutku dok Severni tok 2 još uvijek nije proradio, te da Putin u tom smislu gas nije mogao da koristi kao oružje.

Gas tada nije bio oružje

"Postala sam kancelarka 2005. godine. Moj prethodnik Gerhard Šreder je na samom kraju mandata donjeo odluku za gasovod Sjeverni tok 1. Odluka u korist Sjevernog toka 2 doneta je 2015. Opravdano je pitanje zašto smo to nastavili da radimo nakon aneksije Krima. To nije bila laka odluka. Prije svega: čak i tokom Hladnog rata postojao je pouzdan izvoz gasa iz bivšeg Sovjetskog Saveza u Zapadnu Evropu. Nisam vjerovala u promjene kroz trgovinu, već u vezu kroz trgovinu sa drugom po veličini nuklearnom silom na svijetu. U tom kontekstu, nakon pregovora o Minskom sporazumu, smatrala sam da je Sjeverni tok 2 opravdan, a ne prepreka podnošljivom razvoju Ukrajine", istkla je bivša kancelarka.

"U trenutku kada se pregovaralo o Sjevernom toku 2, postojala je teza da kada on bude operativan da će Putin prestati da isporučuje gas preko Ukrajine ili je čak napasti. Međutim, pobrinuli smo se da se gas i dalje isporučuje preko Ukrajine i obezbjedili da Ukrajina nastavi da prima naknade za isporuke ruskog gasa Zapadu. Putin je potom 24. februara napao Ukrajinu, iako kroz Sjeverni tok 2 još nije protekao ni jedan kubni metar gasa. U tom smislu, gas nije bio oružje",navela je ona.

Ona je istakla da sukob u Ukrajini predstavlja "prekretnicu u evropskoj istoriji" i da se ruski predsjednik Vladimir Putin mora shvatiti ozbiljno.

Merkelova ocjenjuje da su njene odluke dok je bila na funkciji njemačke kancelarke i njen odlazak sa tog položaja možda imali uticaj na Putina da donese odluku o pokretanju specijalne vojne operacije u Ukrajini.

Merkelova je priznala i sopstvenu nemoć na kraju mandata.

- Bilo je jasno da neću dugo biti na funkciji i zato jednostavno moram da konstatujem da razni pokušaji u protekloj godini nisu imali efekta.

S obzirom na to da Putina poznaje dugo, upitana je kakav je on čovjek.

Ukoliko želite da vidite dodatni sadržaj posjetite Mondo Pređi na sajt