Svijet

OVO ĆE TEK RAZORITI SVIJET - TENZIJE SE RASPLAMSALE! Ako se Kina odluči na ovaj potez, posledice će svi osjetiti!

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Rat bi doveo do globalne nestašice poluprovodničkih čipova.

Izvor: Profimedia

Kineski vojni napad na Tajvan imao bi mnogo veći uticaj na globalnu trgovinu nego tekući sukob u Ukrajini, upozorio je u utorak glavni trgovinski pregovarač Tajpeja, insistirajući da bi to dovelo do globalne nestašice poluprovodničkih čipova, prenio je RT.

Govoreći za Rojters tokom velikog sastanka Svjetske trgovinske organizacije u Ženevi, Džon Deng je primijetio da bi poremećaji u međunarodnim lancima snabdijevanja i poskupljenja robe izazvani tekućom vojnom kampanjom Rusije u Ukrajini potencijalno mogli da izblijede u poređenju sa posledicama kineskog napad na Tajvan.

Džon Deng je naglasio da se svijet oslanja na Tajvan za visokotehnološke čipove koji se koriste u proizvodnji tehnologija kao što su električna vozila, mobilni telefoni i drugo.

"Poremećaj međunarodnih lanaca snabdijevanja; poremećaj međunarodnog ekonomskog poretka; Nestašica bi bila širom svijeta", rekao je on.

Tajvan trenutno izvozi većinu naprednih svjetskih poluprovodnika, više od 118 milijardi dolara samo prošle godine, a 40% tog izvoza ide u Kinu.

Iako vlada u Tajpeju nije prijavila nikakve znake neminovnog napada Kine, Tajvan je u stanju pripravnosti od početka rata u Ukrajini, strahujući da bi Peking mogao biti inspirisan sukobom i pokušao da ponovo preuzme ono što smatra svojom teritorijom.

Kina je u međuvremenu izjavila da bi više voljela "mirno ujedinjenje" sa Tajvanom, koju smatra kineskom provincijom, ali je upozorila da i dalje zadržava "druge opcije".

Prošle nedelje, kineski ministar odbrane Vei Fenge upozorio je strane sile da se ne miješaju u kinesko-tajvanske odnose, insistirajući da ako se neko usudi da "odvoji Tajvan od Kine", Peking će se "boriti do kraja, bez obzira na cijenu".

Kao odgovor na Vejevo upozorenje, tajvanski premijer Su Tseng-čang pozvao je na mirne pregovore sa Kinom, navodeći da "Tajvan ne želi da zatvori vrata Kini". Međutim, on je insistirao da Peking koristi "razna sredstva da ugnjetava i nerazumno tretira Tajvan", dok Tajpej pokušava da djeluje dobronamjerno prema Kini.

"Sve dok postoji jednakost, reciprocitet i nema političkih preduslova, voljni smo da pričamo sa Kinom", rekao je Su.

Geopolitičke tenzije u regionu nedavno su se rasplamsale nakon što je predsjednik Džo Bajden prošlog mjeseca izjavio da će SAD koristiti svoju vojsku za odbranu Tajvana ako Kina izvrši invaziju na ostrvo, vraćajući se na američku dugogodišnju privrženost "politici jedne Kine" - koja priznaje ali ne podržava suverenitet Pekinga nad Tajvanom i isključuje garancije američke vojne intervencije u kinesko-tajvanskom sukobu.

Iako je Bajdenove komentare kasnije povukao američki državni sekretar Antoni Blinken, kineska vlada je ipak bila uznemirena tom izjavom. Frustraciju Pekinga je takođe podstaklo nedavno odobrenje Pentagona za prodaju oružja Tajpeju u vrijednosti od 120 miliona dolara, za koju je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan rekao da je "ozbiljno prekršio princip jedne Kine".

Tagovi