NATO zvaničnici veruju da su u Ukrajini moguća tri scenarija.
Pojedini američki obaveštajni i vojni zvaničnici veruju da je rat u Ukrajini ušao u ključnu fazu koja bi mogla da odredi dugoročni ishod sukoba. Ukrajinska vojska trenutno koristi poslednje zalihe municije iz sovjetskog doba dok ubeđuje NATO zemlje da joj pošalju dodatno naoružanje.
Rusija, s druge strane, stiče značajnu artiljerijsku prednost oko dva strateški važna grada na istoku Ukrajine, Kramatorska i Slavjanska. ''Mislim da će uskoro doći do tačke u kojoj će ili jedna ili druga strana biti uspešna. Ili će Rusi stići do Slavjanska i Kramatorska ili će ih Ukrajinci zaustaviti ovde", rekao je visoki zvaničnik NATO-a za CNN pod uslovom da ostane anoniman.
NATO mora da odluči da li će nastaviti da podržava Ukrajinu po cenu kolapsa nacionalnih ekonomija i smanjenja sopstvenih zaliha oružja.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin predvodio je u utorak radnu grupu od skoro 50 zemalja na temu krize. Tokom tog sastanka bilo je potrebno odlučiti o održivosti pružanja podrške Ukrajini po cenu pada privrede i smanjenja NATO zaliha naoružanja. CNN je preneo kako se očekuje da će SAD objaviti slanje paketa naoružanja i opreme Ukrajini.
NATO zvaničnici veruju da su u Ukrajini moguća tri scenarija. Prvi scenario je da će Rusija nastaviti da osvaja teritorije u dve ključne istočne provincije.
U drugom scenariju, borbene linije bi se mogle pretvoriti u zastoj koji će trajati mesecima ili godinama. On bi mogao da prouzrokuje veliki broj žrtava na obe strane. Kriza će prouzrokovati dugoročni rast cena energenata i visoku inflaciju.
U trećem scenariju, za koji zvaničnici veruju da je najmanje verovatan, Rusija bi mogla da redefiniše svoje ratne ciljeve, objavi pobedu i pokuša da iskonstruiše kraj borbi.
Zvaničnici strahuju da će ruski predsednik Vladimir Putin iskoristiti teritoriju istočne Ukrajine za dalji prodor u zemlju. Strah je izrazio i ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski nakon što je u utorak pokušao da ubedi NATO da pošalje još oružja. "Siguran sam da ako Ukrajina ne bude dovoljno jaka, Rusija će ići dalje. Pokazali smo im svoju snagu i važno je da naši zapadni partneri tu snagu pokažu sa nama".
Iako američki zvaničnici kažu da zapadno oružje redovno stiže na prve linije borbe, sve je veći broj lokalnih izveštaja o nestašici. Izvori su rekli za CNN da je deo problema prelazak boraca sa postojećih sovjetskih sistema municije na sisteme kompatibilne sa NATO-om. Prema drugom izvoru, Ukrajina ne koristi nepoznate NATO sisteme, na primer ukrajinske trupe radije koriste komercijalne dronove opremljene eksplozivom jer su lakši za upotrebu. Upotreba raketnog sistema visoke pokretljivosti, koji je Bajdenova administracija najavila da će poslati Ukrajini, zahteva obuku vojnika u trajanju od najmanje tri nedelje. Istovremeno, Sjedinjene Države su pozvale nacije sa starim zalihama sovjetskog oružja da ga pošalju u Ukrajinu kako bi vojnici odmah bili spremni.
Američki zvaničnici su priznali da SAD nemaju jasnu sliku o tome kako se NATO oružje koristi kada pređe ukrajinsku granicu. Zato su političke odluke kako i čime snabdeti Ukrajinu teške. To je delom zato što Ukrajina ne govori sve NATO-u, kažu zvaničnici. A pošto se borbe vode na tako malom području blizu ruske granice, obaveštajne službe nemaju istu vidljivost kao negde drugde.
Američki zvaničnici kažu da je Rusija trenutno u boljoj poziciji na istoku. Ali kako rat iscrpljuje resurse, obe strane se suočavaju sa nedostatkom ljudstva. Rusija šalje obučene dobrovoljce da se brzo bore i pitanje je koliko su spremni za borbu, rekao je zvaničnik NATO-a.
Rusija je izgubila čak trećinu svojih kopnenih snaga, ali će se boriti za bilo kakav ozbiljan dobitak bez pune mobilizacije, što je opasan politički potez, kažu obaveštajci.
"Putin i dalje veruje da će na kraju biti uspešan i da će ili fizički kontrolisati ili dobiti oblik političke kontrole nad Ukrajinom za značajan deo, idealno u celini", rekao je jedan od njih za CNN.