Svijet

OTKRIVENA NAJVEĆA TAJNA KINE - EVO KAKO ĆE POSTATI VOJNA SILA! Pokušavaju sve da zataškaju, upletena i Kambodža

Autor Anđela Pešić Izvor mondo.rs

Peking otvara niz vojnih baza u Kambodži, i obje strane se trude da što manje informacija dospije u javnost.

Kina otvara vojnu bazu u Kambodži
Izvor: youtube/Sky News Australia

Zapadni zvaničnici kažu da Kina tajno gradi objekat u Kambodži koji će koristiti isključivo njena mornarica. Dodali su da obje zemlje tvrde da to nije tačno i da ulažu velike napore da zataškaju operaciju, piše Vašington Post.

Objekat će se nalaziti u sjevernom djelu pomorske baze Ream u Tajlandskom zalivu, a ove nedelje će tamo biti održana ceremonija postavljanja kamena temeljca, rekli su zvaničnici. Peking želi da uspostavi mrežu vojnih baza širom svijeta kako bi se nametnuo kao prava globalna sila. Formiranje baze u Kambodži, koja će biti tek druga kineska strana baza i prva u strateški važnom Indo-Pacifiku, dio je te strategije.

Kina je izgradila svoju prvu stranu pomorsku bazu u Džibutiju u istočnoj Africi. Baza, koja se nalazi zapadno od Južnog kineskog mora, koja može da primi velike kineske ratne brodove, ojačaće poziciju Pekinga u regionu.

"Procjenjujemo da je kineskim liderima duboko stalo do Indo-Pacifika i da region vide kao svoju interesnu sferu. Uspon Kine vide kao korak ka stvaranju svijeta u kome globalne sile sa malo više profitabilnosti zauzimaju prostore koje drže kao svoje interesne zone", rekao je zapadni zvaničnik.

Kina otvara vojnu bazu u Kambodži
Izvor: YouTube/Sky News Australia

On je rekao da Peking smatra da region ili "ne želi" ili "ne može" da mu se suprotstavi. Kina vjeruje, dodao je zvaničnik, da zemlje u Indo-Pacifiku mogu koristiti mito, prinudu i kaznu da ih natjeraju da se ponašaju onako kako žele.

"Kina želi da postane toliko moćna da će je region poslušati radije nego da se suoči sa posljedicama“, rekao je zvaničnik.

Tajni sporazumi

Vaol Strit Džurmal je 2019. pisao da je Kina potpisala tajni sporazum u kojem se navodi da njena vojska može da koristi pomenutu bazu u Kambodži. Peking i Pnom Pen tada su tvrdili da su članci netačni, a kambodžanski premijer Hun Sen ih je odbacio kao "lažne vijesti".

Portparol Ministarstva odbrane Narodne Republike Kine tada je odbacio pisanje ovog magazina i rekao da Kina samo pomaže Kambodži u obuci i logistici. Međutim, kineski zvaničnik iz Pekinga potvrdio je za Vašington post prošlog vikenda da će kineska vojska koristiti dio baze Ream.

Zvaničnik je demantovao tvrdnje da će ga koristiti samo vojska, dodajući da će ga koristiti i naučnici. On je naveo da Kina neće biti uključena u aktivnosti na kambodžanskoj strani baze. On je takođe rekao da će ceremonija polaganja kamena temeljca biti održana u četvrtak i da će ceremoniji prisustvovati kineski zvaničnici.

On očekuje da će ceremoniji prisustvovati kineski ambasador u Kambodži. Kambodžanska ambasada u Sjedinjenim Državama saopštila je da se ne slaže sa zapadnim zvaničnicima, rekavši da oni samo žele da ocrne Kambodžu. Ambasada je dodala da vlasti Kambodže poštuju Ustav Kraljevine Kambodže, koji brani uspostavljanje stranih vojnih baza na teritoriji te zemlje.

Ambasada je takođe saopštila da se baza renovira kako bi se ojačali kapaciteti kambodžanske mornarice, zaštitio pomorski integritet zemlje i stao na kraj pomorskom kriminalu kao što je ilegalni ribolov.

Ministarstvo spoljnih poslova Kine nije odgovorilo na zahtijev Vašington posta za komentar.

Zapadni zvaničnici su rekli da očekuju da će tokom ceremonije biti istaknuto da je Kina bila uključena u finansiranje proširenja baze i izgradnje dodatnog objekta, ali ne i da će ga koristiti Narodnooslobodilačka armija Kine. Planovi proširenja finalizovani su 2020. i navode da će kineska vojska imati ekskluzivno pravo na sjeverni dio baze i da će činjenica da ga koristi biti prikrivena.

Sve zataškavaju

Vlade Kine i Kambodže su se borile da prikriju činjenicu da kineska vojska koristi bazu Ream. Na primjer, strane delegacije koje posjećuju bazu kreću se samo na unaprijed određene lokacije, a kinesko osoblje u bazi nosi uniforme slične onima svojih kambodžanskih kolega ili uopšte ne nosi uniforme. Kada je zamjenica američkog državnog sekretara Vendi Šerman posjetila bazu prošle godine, njeno kretanje je bilo ozbiljno ograničeno.

Šerman je potom zamolila kambodžanske zvaničnike da joj objasne zašto su 2020. godine srušene dvije zgrade koje je finansirala Amerika kao dio baze Ream. Objekti su srušeni nakon što je Kambodža odbila ponudu SAD da plati renoviranje jednog od tih objekata.

"Taj potez sugeriše da je Kambodža možda prihvatila pomoć Kine“, navodi se u izvještaju američkog Ministarstva odbrane o prošlogodišnjim potezima kineske vojske.

"Jasno je da je Kambodža pokušala da sakrije krajnje ciljeve i stepen angažovanja kineske vojske. Ovde je ključno što će Kina imati ekskluzivno pravo korišćenja objekta i to što će imati jednostranu vojnu bazu u stranoj zemlji", rekao je drugi zvaničnik.

Objekat "Zajedničko vijetnamsko prijateljstvo” koji je izgradio Vijetnam premješten je iz baze Ream na drugu lokaciju prošle godine kako bi se izbegao sukob sa kineskim vojnim osobljem. Odnosi između Kine i Vijetnama su već neko vrijeme zategnuti, uglavnom zbog međusobnih teritorijalnih aspiracija ka Južnom kineskom moru.

Kambodža između dve vatre

Kambodža se u ovom slučaju ponaša misteriozno jer njene vlasti strahuju da bi stanovništvo i opozicija zamjerili što su pustili vojsku strane zemlje na svoju teritoriju. Kao zemlja koja trenutno predsjedava Unijom nacija jugoistočne Azije, Kambodža ne želi da bude viđena kao pion u rukama Pekinga.

Kako piše Vašington Post, Kambodža istovremeno pokušava da ugodi Kini i distancira se od nje. Prošlog mjeseca je svesrdno podržala specijalni samit ASEAN-SAD u Vašingtonu, osudivši invaziju Rusije na Ukrajinu u martu. Istovremeno, uticaj Kine u Kambodži značajno je porastao u poslednjih nekoliko godina. Kina je dala veliku pomoć zemlji i uložila u nju.

Biće novih baza

Ministarstvo odbrane SAD kaže da Kina traži i gradi vojne objekte koji će joj omogućiti da potencijalno vodi rat na svim frontovima - od kopna do svemira. Peking navodno razmatra postavljanje vojnih objekata na Tajlandu, Singapuru, Indoneziji, Pakistanu, Šri Lanki, Tanzaniji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Kambodži.

Bazu u Džibutiju osnovala je Kina 2017. Prema izvještaju američkog Ministarstva odbrane, takva globalna mreža baza može poremetiti operacije SAD i pružiti podršku operacijama usmjerenim protiv Sjedinjenih Država.