Svijet

SVJETSKI RAT ZA HLJEB JE VEĆ U TOKU! Ako se sukob u Ukrajini uskoro ne završi, posljedice će biti KATASTROFALNE!

Autor Kristina Radović Izvor mondo.rs

Glad bi mogla da izazove političku nestabilnost u Africi.

Izvor: Profimedia/SPUTNIK

Ako se vojni sukob u Ukrajini uskoro ne okonča, glad bi mogla da izazove političku nestabilnost u Africi, upozorio je italijanski ministar spoljnih poslova Luiđi di Majo na konferenciji za novinare u subotu. On je takođe sugerisao da bi to moglo da izazove "napade terorističkih organizacija i državne udare", prenosi RT.

"Svjetski rat za hljeb je već u toku i moramo ga zaustaviti", rekao je on.

Di Majo je pozvao ruskog predsjednika Vladimira Putina da "dođe za sto" i postigne mirovni sporazum što je prije moguće, uključujući i poseban sporazum o pšenici.

"Ne smijemo zaboraviti da je u ukrajinskim lukama blokirano 30 miliona tona žita od strane ruskih ratnih brodova. Ono što moramo da uradimo je da obezbijedimo da Rusija deblokira izvoz žita iz ukrajinskih luka, jer u ovom trenutku rizikujemo da izbiju novi ratovi u Africi", rekao je di Majo.

Italijanski premijer Mario Dragi je ranije zatražio od ruskog predsjednika Vladimira Putina da dozvoli izvoz žitarica i iz Rusije i iz onih djelova Ukrajine pod ruskom kontrolom. Potonji je u petak rekao ruskoj televiziji da se isporuke mogu obavljati preko Bjelorusije.

"Ako neko želi da riješi problem izvoza ukrajinskog žita - izvolite, najlakše je preko Bjelorusije. Niko to ne sprječava. Ali za ovo morate da ukinete sankcije Bjelorusiji", objasnio je Putin.

On je takođe negirao da je ukrajinska pšenica blokirana ruskim ratnim brodovima. Putin je insistirao na tome da je Kijev u velikoj mjeri minirao sopstvene luke, stvarajući ozbiljnu opasnost za brodove koji žele da pristupe ukrajinskim lukama.

Italija je prošle nedjelje rekla da će pomoći u deminiranju objekata kako bi se stvorili morski koridori za transport pšenice, pored postojećeg humanitarnog pomorskog koridora koji je Moskva prošlog mjeseca otvorila jugozapadno od teritorijalnih voda Ukrajine.

U međuvremenu, Kijev isporučuje žito preko rumunske luke Konstanca i kopnom u Evropu - mnogo manje efikasan put jer se istovremeno može transportovati mnogo manje. S obzirom da evropske zemlje mogu da plate više za usjev, manje količine će vjerovatno stići do sjeverne Afrike, a lideri sa kontinenta su molili Evropu da ukine sankcije Rusiji koje im otežavaju kupovinu hrane preko SVIFT-a sistem, prenio je RT.

Tagovi