Rosgvardija je ranije opisivana kao Putinova "privatna vojska“, ali je velika grupa pripadnika Nacionalne garde otpuštena nakon što su odbili naređenja da se bore u Ukrajini.
Pripadnici ruske Nacionalne garde, Rosgvardija, zvanično su otpušteni nakon što su "odbili" svoje zadatke da učestvuju u vojnoj operaciji ruskog predsjednika Vladimira Putina protiv Ukrajine.
Rosgvardija je ranije opisivana kao Putinova "privatna vojska“, ali je velika grupa pripadnika Nacionalne garde otpuštena nakon što su odbili naređenja da se bore u Ukrajini. Vojni sud u južnoj ruskoj republici Kabardino-Balkariji ocijenio je u srijedu da je otpuštanje 115 pripadnika bilo opravdano nakon što su uložili žalbu na odluku, javio je Moskva tajms pozivajući se na agenciju Frans pres.
Sudskom odlukom utvrđeno je da su trupe "arbitrarno“ donijele odluku "odbijajući da izvrše službeni zadatak“, objavio je Gardijan u petak.
Iako se čini da Rusi u velikoj mjeri podržavaju Putinove akcije usmjerene na njihovog istočnoevropskog susjeda, bilo je znakova nezadovoljstva i protivljenja od početka invazije u punom obimu u februaru. U prvim danima rata, hiljade antiratnih demonstranata uhapsile su ruske vlasti širom zemlje. Neki poslanici i članovi ruske elite javno su se protivili i napadu na Ukrajinu.
Ranije ove nedelje, ruski mediji su izvijestili da je tokom sastanka zakonodavne skupštine ruskog Primorskog kraja na krajnjem istoku zemlje, član nacionalne frakcije Komunističke partije, Leonid Vasjukevič, apelovao na Putina da zaustavi višemjesečni rat i da povuče svoje trupe iz Ukrajine.
"Razumijemo da će, ako naša zemlja ne zaustavi vojnu operaciju, u našoj zemlji biti još više siročadi. Tokom vojne operacije ginu i onesposobljavaju mladi ljudi koji bi našoj zemlji mogli donijeti veliku korist. Zahtijevamo hitno povlačenje trupa Ruske Federacije", rekao je Vasjukevič.
Putinov napad na Ukrajinu izazvao je brzu međunarodnu reakciju čim je počeo. Ogromna većina članova Generalne skupštine Ujedinjenih nacija glasala je za osudu invazije 2. marta. Samo četiri zemlje, Bjelorusija, Eritreja, Sjeverna Koreja i Sirija — glasale su zajedno sa Moskvom protiv široko podržane rezolucije.
Saveznici SAD i NATO brzo su primijenili značajne finansijske sankcije protiv ruske ekonomije, moskovske elite i samog Putina. Oni su dodatno obezbijedili milijarde dolara humanitarne i vojne pomoći kijevskim snagama, koje su do sada u velikoj mjeri odbijale napredovanje Rusije ka zapadu.