Svijet

IZRAELCI NE DAJU "UBICU TENKOVA" UKRAJINCIMA: Odbili SAD i Njemačku, pa otkrili razlog - strahuju zbog jednog!

Autor Kristina Radović Izvor mondo.rs

Izrael neće dozvoliti Njemačkoj da proda protivtenkovske rakete "Spajk" Ukrajini, navodi se u izvještaju američkog izdanja Akios u srijedu.

Izvor: YouTube/printscreen/ RAFAEL Advanced Defense Systems Ltd./ Matsimus

Raketa "Spajk", takozvana "ubica tenkova", se proizvodi u Njemačkoj, ali po izraelskoj licenci, pa zato Tel Aviv mora da odobri njen izvoz. Pentagon je zatražio odobrenje od visokog zvaničnika izraelskog ministarstva odbrane tokom njegove posjete Vašingtonu ranije ovog mjeseca, ali je odbijen. Izrael je zabrinut da bi ruski vojnici mogli da stradaju zbog upotrebe oružja proizvedenim u Izraelu, što bi onda dovelo do toga da Moskva nanese štetu bezbjednosnim interesima Tel Aviva u Siriji, rekao je anonimni visoki izraelski zvaničnik za Akios.

Pitanje se pojavilo prije dvije nedjelje, kada je generalni direktor izraelskog ministarstva odbrane Amir Ešel posjetio SAD. Podsekretar Pentagona za politiku, Kolin Kal, zatražio je dozvolu Njemačkoj da izvozi "Spajk" rakete u Ukrajinu, prema zvaničnicima koji su razgovarali sa Aksiosom. Ešel je rekao ne, rekavši Kalu da će Izrael Kijevu snabdijevati samo nesmrtonosnu vojnu opremu.

Kada je izraelski ministar odbrane Beni Gantc otišao u Vašington prošle srijede, pitanje raketa se navodno nije postavljalo na njegovim sastancima sa američkim ministrom odbrane Lojdom Ostinom i savjetnikom Bijele kuće za nacionalnu bezbjednost Džejkom Salivanom. Na dan njegove posjete, Izrael je saopštio da šalje 2.000 šlemova i 500 zaštitnih prsluka u Ukrajinu. Pentagon nije zvanično komentarisao izvještaj.

Razvijen od strane izraelske kompanije "Rafael Advanced Defence Sistems", "Spajk" je prvi put ušao u službu osamdesetih godina prošlog vijeka. Raketa može biti naoružana ili protivtenkovskom ili visokoeksplozivnom bojevom glavom, a može biti vođena žicom od strane operatera ili ispaljena u liniji vida. SAD i neki od njenih saveznika u NATO-u su ga postavili na jurišne helikoptere.

SAD i njihovi saveznici su posljednjih nedjelja isporučivali u Ukrajinu hiljade protivtenkovskih i protivvazdušnih projektila, kao i artiljeriju, oklopna vozila, tenkove i jurišne helikoptere. Rusija tvrdi da je veći dio tog naoružanja uništen udarima krstarećih raketa.

Govoreći na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu u srijedu, ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba rekao je da je situacija u Donbasu "izuzetno loša" i da ukoliko SAD ne pošalju Kijevu višecijevne raketne sisteme (MLRS), njihove snage neće moći da pređu u ofanzivu.